YALAN

"THY Katarlılara Satılıyor" Yalanı

"THY Katarlılara Satılıyor" Yalanı

Sosyal medyada, Türkiye’nin en güçlü markalarından biri olan THY’nin Katarlılara satıldığı iddia edildi. Hali hazırda kamu iktisadi teşebbüsü olan THY’nin %50,88’i Borsa İstanbul’da işlem görmekte olup serbest piyasada Türk Hava Yolları hisseleri alınıp satılabilmektedir. Ayrıca THY’ni kalan %49,12’lik hazine payı da Varlık Fonuna devredilmiştir. 2013 yılında da THY’nin satılacağına dair iddialar gündeme gelmiştir. Aynı iddia 2013 yılında da gündeme gelmişti.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı 29 Nisan 2017 tarihinde katıldığı bir televizyon programında Türk Hava Yollarının Katarlılara satıldığına yönelik iddiaları cevapladı. THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, söz konusu iddiaların “şehir efsanesi” olduğunu belirtti. Başkan Aycı, THY’nin hisselerinin yüzde 51’lik hisselerinin halka açık olduğunu ve Borsa İstanbul’da her gün alınıp satıldığını belirtti. Aycı, Varlık Fonunun elinde bulunan %49’luk hissenin ise satışının söz konusu dahi olmadığını söyledi. Türkiye’nin THY markasından memnun olduğunu belirten Aycı, THY’nin Türkiye’nin markası olarak yeni ufuklara uçmaya devam edeceğini ifade etti. 2013 yılında da gündeme gelen THY satılıyor iddiaları Başbakanlık Özelleştirme Dairesi tarafından yalanlanmıştı.

Yalan Haber Linki: Milliyet

Doğru Haber Linki: CNN Turk, Akşam

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir