YALAN

"THY Katarlılara Satılıyor" Yalanı

"THY Katarlılara Satılıyor" Yalanı

Sosyal medyada, Türkiye’nin en güçlü markalarından biri olan THY’nin Katarlılara satıldığı iddia edildi. Hali hazırda kamu iktisadi teşebbüsü olan THY’nin %50,88’i Borsa İstanbul’da işlem görmekte olup serbest piyasada Türk Hava Yolları hisseleri alınıp satılabilmektedir. Ayrıca THY’ni kalan %49,12’lik hazine payı da Varlık Fonuna devredilmiştir. 2013 yılında da THY’nin satılacağına dair iddialar gündeme gelmiştir. Aynı iddia 2013 yılında da gündeme gelmişti.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı 29 Nisan 2017 tarihinde katıldığı bir televizyon programında Türk Hava Yollarının Katarlılara satıldığına yönelik iddiaları cevapladı. THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, söz konusu iddiaların “şehir efsanesi” olduğunu belirtti. Başkan Aycı, THY’nin hisselerinin yüzde 51’lik hisselerinin halka açık olduğunu ve Borsa İstanbul’da her gün alınıp satıldığını belirtti. Aycı, Varlık Fonunun elinde bulunan %49’luk hissenin ise satışının söz konusu dahi olmadığını söyledi. Türkiye’nin THY markasından memnun olduğunu belirten Aycı, THY’nin Türkiye’nin markası olarak yeni ufuklara uçmaya devam edeceğini ifade etti. 2013 yılında da gündeme gelen THY satılıyor iddiaları Başbakanlık Özelleştirme Dairesi tarafından yalanlanmıştı.

Yalan Haber Linki: Milliyet

Doğru Haber Linki: CNN Turk, Akşam

Son Yalanlar

Türk SİHA'ları "Ezber bozuyor
YALAN

Türk SİHA'ları "Ezber bozuyor

1 Ekim, 2020
ransız haber ajansının analiz haberinde, Türk SİHA'ları için "Ezber bozuyor" ifadeleri kullanıldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir