YALAN

İBB İcraatları

İBB İcraatları

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu İBB çalışanlarını hiç bir şekilde işten çıkarmamaya söz vermişti.
İBB 25 Eylül 2021 tarihine kadar 13.312 işçinin işine son verdi.


Kendi partisinin seçim vaadinden bihaber olan Ekrem İmamoğlu, öğrencilere ücretsiz ulaşım vaadinde bulunmadığını öne sürdü. CHP’nin seçim reklamında “öğrencilere ücretsiz ulaşım” yer almaktaydı.


Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.


Yine aynı Ekrem İmamoğlu “”Suyu yüzde 40 ucuzlatacağız, musluktan doya doya su içeceksiniz.” Vaadi vermişti.
İstanbul’da suya yüzde 49.9 oranında zam yapıldı.


Ekrem İmamoğlu İstanbul’da otopark sorununu çözeceğini de söylemişti. AK Parti döneminde inşaatına başlanan iki otopark dışında hiçbir yeni otopark inşaatına başlamadı. Üstelik yıllardır kullanımda olan Merter’deki kapalı otoparkı yok pahasına satıldı.


Beylikdüzü – Sultanbeyli arasında TEM Otoyolu üzerinde Megabüs projesi yapılacağını söyledi.
2019 yılından bu yana konuya dair herhangi bir adım atılmadı.

Peki neler yaptı bu İBB?

Ekrem İmamoğlu, yapımı tamamlanan ve test sürüşlerine başlanan Eminönü-Alibeyköy tramvay hattını seçim vaatleri arasına ekledi.

CHP'li Murat Ongun yine yapılmış olan bir projeyi kendi projeleriymiş gibi aktarmıştı. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı projenin kendilerine ait olduğunu ve hatta daha önce İBB ile ortak çalıştıklarını açıkladı.


İBB Başkanı Eminönü-Alibeyköy test sürüşü yapmıştı. Aynı tramvay hattının test sürüşü 2019 yılında zaten yapılmıştı

Son Yalanlar

Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.
Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı
YALAN

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı

3 Nisan, 2022
Gazileri bile yalana karıştırdılar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir