YALAN

Cumhuriyet Gazetesi'nin "Türkiye Rus Uçağını Bir Daha Düşürdü Mü?" Yanlışı

Cumhuriyet Gazetesi'nin "Türkiye Rus Uçağını Bir Daha Düşürdü Mü?" Yanlışı
Cumhuriyet Gazetesi Twitter hesabından 22 Ocak 2016 Cuma günü “Türkiye Rus uçağını bir daha düşürdü mü?” şeklinde bir tweet atıldı. Linki verilen haber içeriğinde de ayrıca, Rus Savunma Bakanlığı Temsilcisi İgor Konaşenkov’un Türkiye’nin sınırında bir Rus savaş uçağının düşürüldüğü haberini yalanlaması; "'Türkiye Rus uçağını bir daha düşürdü' haberine Rusya'dan açıklama; Rusya Savunma Bakanlığı Resmi Temsilcisi, "Türkiye Rus savaş uçağını bir daha düşürdüğüne dair haberler yalan" dedi." şeklinde ve aynı ifadenin 2 kez daha tekrarlanmasıyla verildi. Tahmin edilebileceği gibi, havadan havaya füzeyle vurulduktan sonra düşen ve düştükten sonra parçalanan bir uçağın tekrar uçurulabilmesi mümkün olmadığından, bağlantılı bir biçimde uçurulamayan bir uçağın tekrar düşürülmesi de mümkün değildir. Dolayısıyla Cumhuriyetin bu haberindeki ifadesi yanlıştır.

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir