YALAN

Cumhuriyet Gazetesi'nin "Türkiye Rus Uçağını Bir Daha Düşürdü Mü?" Yanlışı

Cumhuriyet Gazetesi'nin "Türkiye Rus Uçağını Bir Daha Düşürdü Mü?" Yanlışı
Cumhuriyet Gazetesi Twitter hesabından 22 Ocak 2016 Cuma günü “Türkiye Rus uçağını bir daha düşürdü mü?” şeklinde bir tweet atıldı. Linki verilen haber içeriğinde de ayrıca, Rus Savunma Bakanlığı Temsilcisi İgor Konaşenkov’un Türkiye’nin sınırında bir Rus savaş uçağının düşürüldüğü haberini yalanlaması; "'Türkiye Rus uçağını bir daha düşürdü' haberine Rusya'dan açıklama; Rusya Savunma Bakanlığı Resmi Temsilcisi, "Türkiye Rus savaş uçağını bir daha düşürdüğüne dair haberler yalan" dedi." şeklinde ve aynı ifadenin 2 kez daha tekrarlanmasıyla verildi. Tahmin edilebileceği gibi, havadan havaya füzeyle vurulduktan sonra düşen ve düştükten sonra parçalanan bir uçağın tekrar uçurulabilmesi mümkün olmadığından, bağlantılı bir biçimde uçurulamayan bir uçağın tekrar düşürülmesi de mümkün değildir. Dolayısıyla Cumhuriyetin bu haberindeki ifadesi yanlıştır.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir