YALAN

"Suudi Arabistan Türkiye'ye hac ambargosu koydu" yalanı

"Suudi Arabistan Türkiye'ye hac ambargosu koydu" yalanı

Geçtiğimiz günlerde bazı sosyal medya hesapları tarafından Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye hac ambargosu koyduğunu iddia paylaşımlar yapıldı. Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatını başlatmasıyla Suudi Arabistan'ın Türkiye'den hac için gelenleri kabul etmeyeceği öne sürüldü. 

Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkanı Diyaeddin Şahin yaptığı açıklamayla söz konusu iddiaları yalanladı.

Şahin, “Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye 3 yıl boyunca hac ambargosu uygulayacağı” iddiasının yer aldığını belirterek, bunu maksatlı gördüklerini kaydetti.

“Türkiye’den 3 yıl boyunca hacı adayı kabul edilmeyeceği yönünde Suudi Arabistan yönetiminin yaptığı herhangi bir açıklama yoktur. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’nın internet sitesinden de konu ile ilgili bir açıklama bulunmamaktadır. Suudi yönetiminin de resmi bir açıklaması mevcut değildir. Gerek derneğimiz gerekse ilgili kurumların yapacağı açıklamalara önem verilmeli.” ifadelerini kulllandı. 

Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği de resmi internet sitesinden konuy ilişkin yaptığı açıklamada iddiaları kesin bir dille yalanladı. 

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir