YALAN

"Türkiye Cemal Kaşıkçı Cinayetine Ait Tapeleri Fransa ile Paylaşmadı" Yalanı

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian

France 2 kanalına konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kaşıkçı cinayetine ait tapeleri Fransa ile paylaştık” iddialarının doğru olmadığını iddia etti. Le Drian, sunucunun "Erdoğan yalan mı söylüyor?" sorusuna ilişkin olarak ise "Şu koşullar altında Erdoğan'ın siyasi bir oyun oynamaya çalıştığı anlamı çıkarılıyor" iddiasını dile getirdi.

Konu ile ilgili yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kaşıkçı cinayetine ait tapelerin 24 Ekim 2018 tarihinde Fransız istihbaratına teslim edildiğini bildirdi. Yapılan açıklamayı gayri ahlaki olarak nitelendiren Çavuşoğlu Fransa Dışişleri Bakanı ile Fransız istihbarat servisi arasında bilgi kopukluğu olduğunu belirtti.

 

Yalan Haber Linkleri: Sputnik, Cumhuriyet

Doğru Haber Linkleri: Ensonhaber

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir