YALAN

500 Bin İşsiz Buharlaştı Yalanı

500 Bin İşsiz Buharlaştı Yalanı

Zaman, CNN Türk ve Samanyoluhaber 21 Ekim 2015 günü yaptıkları bir haberde TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) Temmuz ayı işsizlik oranlarını hesaplarken evde engelli yardımı alan 500 bin kişinin Türkiye’deki işsizlik oranına dahil edilmediğini belirtti. Konuyla alâkalı olarak bir açıklama yapan TÜİK, işsizlik analizi yaparken nasıl bir yöntem izlediğine açıklık getirerek çeşitli haber sitelerinde çıkan iddiaları yalanladı. TÜİK’in iddialara yönelik olarak yayınladığı bildiri şöyle: Halen aktif olarak çalışanları ya da iş arayanları kapsayacak şekilde kurumsal olmayan çalışma çağındaki nüfus istihdam edilen nüfustur. İşbaşında olanlar: Ücretli, maaşlı, yevmiyeli, kendi hesabına, işveren ya da ücretsiz aile işçisi olarak referans dönemi içinde en az bir saat bir iktisadi faaliyette bulunan kişilerdir. İşbaşında olmayanlar: İşi ile bağlantısı devam ettiği halde, referans haftası içinde çeşitli nedenlerle işinin başında olmayan kendi hesabına veya işveren olarak çalışanlar istihdamda kabul edilmektedir. Bu kapsam altında “evde bakım hizmeti yapan (yaşlılara ve engelilere bakım)” istihdam altında kabul edilmektedirler. Bknz: http://www.tuik.gov.tr/MicroVeri/Hia_2011/turkce/metaveri/tanim/index.html TÜİK’in Göstergeleri neyi ifade ediyor? İstihdam; “Referans haftasında en az bir saat bir iktisadi faaliyette bulunan veya bir işle bağlantısı devam edenler.” Olarak açıklamakta ve bu kapsam altında “evde bakım hizmeti yapan (yaşlılara ve engelilere bakım)” istihdam altında kabul edilmektedirler. TBMM plan ve bütçe komisyonu bilgilendirme toplantısı, işgücü istatistikleri nasıl hesaplanıyor? S.2-3 https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/dwn?p_id=189 TÜİK tarafından Ağustos 2014 tarihinde Milliyet gazetesine verilen resmi bir cevap “evde bakım hizmeti yapan (yaşlılara ve engelilere bakım)” ın niye istihdam kapsamı altında sayılması hakkında. http://www.tuik.gov.tr/basinOdasi/Tekzipler/Tekzip_08082014.pdf Avrupa Komisyonu – EUROSTAT istihdam ile ilgili olarak Türkiye’deki sistemin aynısını kullandığını şuradan görebiliriz: “Employed persons are persons aged 15 years and over who, during the reference week performed work, even for just one hour a week, for pay, profit or family gain or who were not at work but had a job or business from which they were temporarily absent because of something like, illness, holiday, industrial dispute or education and training.” http://ec.europa.eu/eurostat/web/lfs/methodology/main-concepts Employment - Working time http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/EU_labour_force_survey_-_methodology#Employment_-_principal_activities_and_professional_status

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir