YALAN

500 Bin İşsiz Buharlaştı Yalanı

500 Bin İşsiz Buharlaştı Yalanı

Zaman, CNN Türk ve Samanyoluhaber 21 Ekim 2015 günü yaptıkları bir haberde TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) Temmuz ayı işsizlik oranlarını hesaplarken evde engelli yardımı alan 500 bin kişinin Türkiye’deki işsizlik oranına dahil edilmediğini belirtti. Konuyla alâkalı olarak bir açıklama yapan TÜİK, işsizlik analizi yaparken nasıl bir yöntem izlediğine açıklık getirerek çeşitli haber sitelerinde çıkan iddiaları yalanladı. TÜİK’in iddialara yönelik olarak yayınladığı bildiri şöyle: Halen aktif olarak çalışanları ya da iş arayanları kapsayacak şekilde kurumsal olmayan çalışma çağındaki nüfus istihdam edilen nüfustur. İşbaşında olanlar: Ücretli, maaşlı, yevmiyeli, kendi hesabına, işveren ya da ücretsiz aile işçisi olarak referans dönemi içinde en az bir saat bir iktisadi faaliyette bulunan kişilerdir. İşbaşında olmayanlar: İşi ile bağlantısı devam ettiği halde, referans haftası içinde çeşitli nedenlerle işinin başında olmayan kendi hesabına veya işveren olarak çalışanlar istihdamda kabul edilmektedir. Bu kapsam altında “evde bakım hizmeti yapan (yaşlılara ve engelilere bakım)” istihdam altında kabul edilmektedirler. Bknz: http://www.tuik.gov.tr/MicroVeri/Hia_2011/turkce/metaveri/tanim/index.html TÜİK’in Göstergeleri neyi ifade ediyor? İstihdam; “Referans haftasında en az bir saat bir iktisadi faaliyette bulunan veya bir işle bağlantısı devam edenler.” Olarak açıklamakta ve bu kapsam altında “evde bakım hizmeti yapan (yaşlılara ve engelilere bakım)” istihdam altında kabul edilmektedirler. TBMM plan ve bütçe komisyonu bilgilendirme toplantısı, işgücü istatistikleri nasıl hesaplanıyor? S.2-3 https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/dwn?p_id=189 TÜİK tarafından Ağustos 2014 tarihinde Milliyet gazetesine verilen resmi bir cevap “evde bakım hizmeti yapan (yaşlılara ve engelilere bakım)” ın niye istihdam kapsamı altında sayılması hakkında. http://www.tuik.gov.tr/basinOdasi/Tekzipler/Tekzip_08082014.pdf Avrupa Komisyonu – EUROSTAT istihdam ile ilgili olarak Türkiye’deki sistemin aynısını kullandığını şuradan görebiliriz: “Employed persons are persons aged 15 years and over who, during the reference week performed work, even for just one hour a week, for pay, profit or family gain or who were not at work but had a job or business from which they were temporarily absent because of something like, illness, holiday, industrial dispute or education and training.” http://ec.europa.eu/eurostat/web/lfs/methodology/main-concepts Employment - Working time http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/EU_labour_force_survey_-_methodology#Employment_-_principal_activities_and_professional_status

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir