YALAN

Elif Şimşek'in katili devlettir yalanı

Elif Şimşek'in katili devlettir yalanı

Figen Yüksekdağ 27 Eylül 2015 tarihinde kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Elif Şimşek’in ölümüyle ilgili Erdoğan’ı ve AK Parti’yi suçladı. Konuyla ilgili Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü açıklamada bulundu. 9 yaşındaki Elif’in PKK’lı grup tarafından atılan roketin evlerine isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiği anlaşıldı. 27.09.2015 tarihinde Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yol kapatmak isteyen PKK’lı grup ile polis arasında çatışma çıktı. PKK’lı grubun polisin zırhlı aracına yönelik roketatarlı saldırısı bir eve isabet etti. Olaylar hakkında DİHA, polisin sivillere saldırdığını, halka ateş açarak bomba ve roket attığı iddialarında bulundu. Bölgedeki çatışmadan hiç bahsedilmeyen bu çelişkili iddialar birçok haber sitesinde yer aldı. Nitekim Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’na göre polislerin bomba ve roket gibi saldırı araçları kullanma yetkisi bulunmamaktadır . Ayrıca Diyarbakır Barosu da otopsi raporuna göre Elif’in ölümüne eve isabet eden roketin neden olduğunu ve polis envanterinde roket bulunmadığını açıkladı . DİHA tarafından paylaşılan evin fotoğrafında , Bismil Gündem ve Bestanuçe haber sitelerinde yer alan fotoğraflarda duvardaki roket izi görülebiliyor. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü roketin terör örgütü tarafından atıldığını doğruladı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir