YALAN

Elif Şimşek'in katili devlettir yalanı

Elif Şimşek'in katili devlettir yalanı

Figen Yüksekdağ 27 Eylül 2015 tarihinde kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Elif Şimşek’in ölümüyle ilgili Erdoğan’ı ve AK Parti’yi suçladı. Konuyla ilgili Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü açıklamada bulundu. 9 yaşındaki Elif’in PKK’lı grup tarafından atılan roketin evlerine isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiği anlaşıldı. 27.09.2015 tarihinde Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yol kapatmak isteyen PKK’lı grup ile polis arasında çatışma çıktı. PKK’lı grubun polisin zırhlı aracına yönelik roketatarlı saldırısı bir eve isabet etti. Olaylar hakkında DİHA, polisin sivillere saldırdığını, halka ateş açarak bomba ve roket attığı iddialarında bulundu. Bölgedeki çatışmadan hiç bahsedilmeyen bu çelişkili iddialar birçok haber sitesinde yer aldı. Nitekim Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’na göre polislerin bomba ve roket gibi saldırı araçları kullanma yetkisi bulunmamaktadır . Ayrıca Diyarbakır Barosu da otopsi raporuna göre Elif’in ölümüne eve isabet eden roketin neden olduğunu ve polis envanterinde roket bulunmadığını açıkladı . DİHA tarafından paylaşılan evin fotoğrafında , Bismil Gündem ve Bestanuçe haber sitelerinde yer alan fotoğraflarda duvardaki roket izi görülebiliyor. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü roketin terör örgütü tarafından atıldığını doğruladı.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir