YALAN

IŞİD'e gönderilen boru yalanı

IŞİD'e gönderilen boru yalanı

21 Haziran 2015 tarihli Evrensel Gazetesi ve odatv.com İnternet sitesinin Dicle Haber Ajansı’ndan (DİHA) aldıkları habere göre Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde bulunan bazı borular IŞİD’e mühimmat olarak gönderilmek üzere bekletiliyordu. Fakat haberde kaynak olarak “Akçakaleliler” ya da “ilçe sakinleri” gibi muğlak ifadeler kullanıldı. Tek dayanağı kimliği belirsiz failler olan bu iddiaya cevap Diriliş Postası Gazetesi yazarı Erem Şentürk’ten geldi. Diriliş Postası’ndan gazeteci Erem Şentürk, boruların fotoğrafının çekildiği yerin yine Akçakale Sanayi Sitesinde bu boru işiyle uğraşan bir dükkanın karşısında boş arazi olduğunu tespit etti. Erem Şentürk’ü tekzip eden herhangi bir açıklama ne bu medya kuruluşlarından ne de bir başka mercîden yapılmış değil.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir