YALAN

IŞİD'de 3bin Türk yalanı

IŞİD'de 3bin Türk yalanı

Milliyet Gazetesi’nin 13 Haziran 2014 tarihinde “IŞID’de 3 Bin Türk” başlıklı haberinde IŞİD’de 3 bin kadar Türk’ün asker olarak savaştığı ifade edildi. Aynı gün Cumhuriyet Gazetesi tarafından da paylaşılan haberde IŞİD’e katılan Türklere “emirlik” verildiği ve hem yurt dışından hem Türkiye’den Türklerin IŞİD’e katıldığı belirtildi. Fakat aynı dönemde ABD merkezli bir stratejik araştırma merkezinin eski bir İngiliz diplomat ve istihbaratçı Richard Barrett imzasıya yayınladığı rapora göre 81 farklı ülkeden savaşçı alan IŞİD isimli örgütte bulunan 12 bin yabancıdan ancak 400 kadarı örgüte Türkiye’den katılmıştı. Haber İçişleri Bakanlığı’nın 13 Haziran 2014 tarihli ve 2014/42 numaralı açıklamasında da yalanlanmıştır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir