YALAN

"Van'da Etkisiz Hale Getirilen Terörist Zafer Ceylan Taksi Şoförü" Yalanı

PKK'lı teröristler (temsili)
PKK'lı teröristler (temsili)

28 Eylül 2017 tarihinde Van ilinin Erçiş ilçesinde PKK terör örgütü mensupların ilçe merkezine geldiklerinin duyumunun alınmasının ardından güvenlik güçleri örgüt üyelerine yönelik operasyon başlatmıştır. Operasyon kapsamında 2 terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde etkisiz hale getirilen teröristlerin isimlerinin Önder Polat ve Zafer Ceylan olduğu anlaşılmıştır. Çeşitli kişiler ve gazeteler tarafından terör operasyonu kapsamında etkisiz hale getirilen terörist Zafer Ceylan’ın örgüt üyesi değil, taksi şoförü olduğu iddia edildi.

 

Van Valiliği yaptığı açıklamada terör operasyonu kapsamında etkisiz hale getirilen Zafer Ceylan’ın sivil bir taksi şoförü olduğuna yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Yapılan incelemelerde taksici olduğu ileri sürülen Zafer Ceylan’ın kırsalla şehir arasındaki irtibatı sağlayan, teröristlere yardım eden ve onların ulaşımlarını sağlayan örgüt mensubu olduğu tespit edildi. Ayrıca operasyon sonrasında yapılan incelemelerde etkisiz hale getirilen terörist Zafer Ceylan’ın sağ elinde dolu vaziyette bir tabanca, sol elinde ise pimi çekilmiş bir el bombası olduğu görülmüştür.

 

Doğru Haber Linkleri: Van Valiliği

Yalan Haber Linkleri: Demokrat Haber, Twitter

Son Yalanlar

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi
YALAN

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi

26 Ekim, 2020
İyi Partili Lütfü Türkkan’ın algı çalışması işe yaramadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya’daki açıklamasını çarpıtmaya çalışan Türkan’a cevabını Ak Partili Öznur Çalık verdi.
"Şırnak'ta Binlerce Kişi Gayriresmi Sorgulandı" Yalanı
YALAN

"Şırnak'ta Binlerce Kişi Gayriresmi Sorgulandı" Yalanı

26 Ekim, 2020
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, terör örgütü ve yandaşlarının "Şırnak'ta binlerce kişi gayriresmi sorgulandı." iddialarını Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla yalanladı. Çataklı, "Akılla, izanla açıklanamayacak, gerçek dışı haberler servis ettiklerini" belirtti.
"Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabilecek" Yalanı
YALAN

"Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabilecek" Yalanı

23 Ekim, 2020
Devlet bu kararnameyle istediği şirkete el koyabilecek yalanı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir