YALAN

"Van'da Etkisiz Hale Getirilen Terörist Zafer Ceylan Taksi Şoförü" Yalanı

PKK'lı teröristler (temsili)
PKK'lı teröristler (temsili)

28 Eylül 2017 tarihinde Van ilinin Erçiş ilçesinde PKK terör örgütü mensupların ilçe merkezine geldiklerinin duyumunun alınmasının ardından güvenlik güçleri örgüt üyelerine yönelik operasyon başlatmıştır. Operasyon kapsamında 2 terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde etkisiz hale getirilen teröristlerin isimlerinin Önder Polat ve Zafer Ceylan olduğu anlaşılmıştır. Çeşitli kişiler ve gazeteler tarafından terör operasyonu kapsamında etkisiz hale getirilen terörist Zafer Ceylan’ın örgüt üyesi değil, taksi şoförü olduğu iddia edildi.

 

Van Valiliği yaptığı açıklamada terör operasyonu kapsamında etkisiz hale getirilen Zafer Ceylan’ın sivil bir taksi şoförü olduğuna yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Yapılan incelemelerde taksici olduğu ileri sürülen Zafer Ceylan’ın kırsalla şehir arasındaki irtibatı sağlayan, teröristlere yardım eden ve onların ulaşımlarını sağlayan örgüt mensubu olduğu tespit edildi. Ayrıca operasyon sonrasında yapılan incelemelerde etkisiz hale getirilen terörist Zafer Ceylan’ın sağ elinde dolu vaziyette bir tabanca, sol elinde ise pimi çekilmiş bir el bombası olduğu görülmüştür.

 

Doğru Haber Linkleri: Van Valiliği

Yalan Haber Linkleri: Demokrat Haber, Twitter

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir