YALAN

“NASA’nın 187 bin dolar Maaşlı İş İlanı” Yalanı

Astronot
Astronot

NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) tarafından verilen bir iş ilanı 2 Ağustos 2017 tarihinde Türkiye medyasında geniş yer buldu. NASA’nın Dünya'yı uzaylılardan koruyacak bir pozisyon için iş ilanı verdiği ve pozisyon için rekor maaş ödeyeceği iddia edildi. Medya tarafından “Dünya’yı uzaylılardan koruyacak kahraman” olarak ifade edilen iş için aylık 187 bin dolar ücret ödeneceği iddia edildi.

Sanılanın aksine NASA Dünya’yı uzaylılardan koruyacak bir kahraman aramıyordu ve bu pozisyon için iş ilanı vermemişti. NASA’nın verdiği iş ilanı medya tarafından yanlış aktarıldı. NASA, Planetary Protection Office için verdiği ilanında yaşam ihtimali olan gezegenleri Dünyalılardan korumak için bir pozisyon açmıştır. Aylık 187.000 $ tutarında rekor maaş ödeneceği iddiaları da asılsızdır. İlanda, pozisyon için yıllık 124.406 $ ile 187.000 $ arası maaş ödeneceği belirtilmiştir.

 

Doğru Haber Linkleri: Planetary Protection, USAJOBS

Yalan Haber Linkleri: CnnTurk

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir