YALAN

“NASA’nın 187 bin dolar Maaşlı İş İlanı” Yalanı

Astronot
Astronot

NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) tarafından verilen bir iş ilanı 2 Ağustos 2017 tarihinde Türkiye medyasında geniş yer buldu. NASA’nın Dünya'yı uzaylılardan koruyacak bir pozisyon için iş ilanı verdiği ve pozisyon için rekor maaş ödeyeceği iddia edildi. Medya tarafından “Dünya’yı uzaylılardan koruyacak kahraman” olarak ifade edilen iş için aylık 187 bin dolar ücret ödeneceği iddia edildi.

Sanılanın aksine NASA Dünya’yı uzaylılardan koruyacak bir kahraman aramıyordu ve bu pozisyon için iş ilanı vermemişti. NASA’nın verdiği iş ilanı medya tarafından yanlış aktarıldı. NASA, Planetary Protection Office için verdiği ilanında yaşam ihtimali olan gezegenleri Dünyalılardan korumak için bir pozisyon açmıştır. Aylık 187.000 $ tutarında rekor maaş ödeneceği iddiaları da asılsızdır. İlanda, pozisyon için yıllık 124.406 $ ile 187.000 $ arası maaş ödeneceği belirtilmiştir.

 

Doğru Haber Linkleri: Planetary Protection, USAJOBS

Yalan Haber Linkleri: CnnTurk

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir