YALAN

“İzmir Körfez Geçişi Projesi Otoyolu Flamingoların Doğal Yaşam Alanını Bozacak” Yalanı

“İzmir Körfez Geçişi Projesi Otoyolu Flamingoların Doğal Yaşam Alanını Bozacak” Yalanı

Birçok medya kuruluşu tarafından İzmir Körfez Geçişi Projesi’nin Dünya’nın en büyük flamingo geçiş ve üreme merkezlerinden olan Gediz Deltası’ndaki doğal yaşam alanlarını bozacağı iddia edildi. Doğa Derneği, TMMOB, EGEÇEP ve 85 kişi projenin flamingoların yaşam alanlarını yok edeceği gerekçesiyle projenin iptali için dava açtı. Yılda ortalama 20 bin flamingonun üremek için geldiği deltanın yok olacağı ve nesli zaten tükenmekte olan flamingoların zarar göreceği de iddialar arasında.

 

Ancak Orman ve Su İşleri Bakanlığı yaptığı açıklamada İzmir Körfezi Geçiş Projesi’nin Gediz Deltası’ndaki Kuş Cennet’inde yaşayan flamingolara zarar vereceği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Açıklamaya göre nesli tükenmekte olan flamingoların yaşam alanları Bakanlığın üstün gayretleri ile kurulmuş ve koruma altına alınmıştır. İzmir Körfezi Geçiş Projesi flamingo adasına yaklaşık 12 km uzaklıktadır. Gediz Deltası’nın ramsar alanına 1,5 km mesafede bulunmaktadır. Dolasıyla proje flamingo adasına zarar vermeyecektir.

 

Doğru Haber Linkleri: Orman ve Su İşleri Bakanlığı

Yalan Haber Linkleri: Hürriyet, Diken, T24

Son Yalanlar

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi
YALAN

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi

26 Ekim, 2020
İyi Partili Lütfü Türkkan’ın algı çalışması işe yaramadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya’daki açıklamasını çarpıtmaya çalışan Türkan’a cevabını Ak Partili Öznur Çalık verdi.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir