YALAN

“İzmir Körfez Geçişi Projesi Otoyolu Flamingoların Doğal Yaşam Alanını Bozacak” Yalanı

“İzmir Körfez Geçişi Projesi Otoyolu Flamingoların Doğal Yaşam Alanını Bozacak” Yalanı

Birçok medya kuruluşu tarafından İzmir Körfez Geçişi Projesi’nin Dünya’nın en büyük flamingo geçiş ve üreme merkezlerinden olan Gediz Deltası’ndaki doğal yaşam alanlarını bozacağı iddia edildi. Doğa Derneği, TMMOB, EGEÇEP ve 85 kişi projenin flamingoların yaşam alanlarını yok edeceği gerekçesiyle projenin iptali için dava açtı. Yılda ortalama 20 bin flamingonun üremek için geldiği deltanın yok olacağı ve nesli zaten tükenmekte olan flamingoların zarar göreceği de iddialar arasında.

 

Ancak Orman ve Su İşleri Bakanlığı yaptığı açıklamada İzmir Körfezi Geçiş Projesi’nin Gediz Deltası’ndaki Kuş Cennet’inde yaşayan flamingolara zarar vereceği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Açıklamaya göre nesli tükenmekte olan flamingoların yaşam alanları Bakanlığın üstün gayretleri ile kurulmuş ve koruma altına alınmıştır. İzmir Körfezi Geçiş Projesi flamingo adasına yaklaşık 12 km uzaklıktadır. Gediz Deltası’nın ramsar alanına 1,5 km mesafede bulunmaktadır. Dolasıyla proje flamingo adasına zarar vermeyecektir.

 

Doğru Haber Linkleri: Orman ve Su İşleri Bakanlığı

Yalan Haber Linkleri: Hürriyet, Diken, T24

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir