YALAN

"Eren Erdem'in Demirtaş 'Özerklik İstemiyoruz' Dedi" Yalanı

"Eren Erdem'in Demirtaş 'Özerklik İstemiyoruz' Dedi" Yalanı

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem 13 Mayıs 2017 tarihinde katıldığı bir televizyon programında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la cezaevinde yaptıkları görüşme ile ilgili bazı iddialarda bulundu. Eren Erdem, Demirtaş’ı cezaevi koşullarını öğrenmek ve süreçle ilgili olarak görüşünü sormak için ziyaret ettiğini belirtti.

Erdem, Demirtaş’ın kendisine Kürt sorununun çözümü adına Anayasa’nın ilk dört maddesi konusunda hiçbir taleplerinin olmadığını söylediğini ve özerklikle alakalı hiçbir taleplerinin olmadığını belirttiğinin altını çizdi. 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş cezaevinden avukatları aracığıyla ilettiği notta Eren Erdem ile görüşmelerinde tek kelime dahi “özerklik” hakkında konuşmadıklarını belirterek Eren Erdem’i yalanladı. Demirtaş avukatı aracılığıyla yayınladığı nota buradan ulaşabilirsiniz.

 

Doğru Haber Linkleri: HDP, HDP

Yalan Haber Linkleri: CnnTurk, Birgün

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir