YALAN

“Eşim Türkler Tarafından Tehdit Edildi” Yalanı

“Eşim Türkler Tarafından Tehdit Edildi” Yalanı

Sosyal Demokrat Parti üyesi Bakan Gabriel Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisi hakkında söylediği sözlerin ardından eşinin Türkler tarafından tehdit edildiğini iddia etti. Alman Rheinpfalz gazetesinin haberine göre Gabriel 21 Ağustos tarihinde Ludwigshafen'da yaptığı konuşmada "diş hekimi olan eşinin muayenehanesindeki telesekretere tehdit mesajları bırakıldığını" belirtti. 

Dışişleri Bakanı Gabriel Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kendini hedef göstermekle suçladı. Gabriel Alman haber ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada "Erdoğan'ın tarzı, belli ki bazılarını eşimi sıkıntıya sokmak, rahatsız etmek yönünde motive ediyor" diyerek, "bunun kötü bir sonuç" olduğunu söyledi. Gabriel, "Bir devletin zirvesi, kişilere yönelik böyle bir tavır sergilemeye başlarsa, bizzat kişileri rahatsız etme hakkını kendinde görenler de maalesef çıkabiliyor" dedi.

Ancak Alman yetkililerin açıklamaları Gabriel’i yalanladı. Tehdit edilmediğini ve olayın Türklerle ilgisi olmadığı anlaşıldı.
Alman polisi yaptığı ilk açıklamada Gabriel’in eşinin muayenehanesindeki telesekretere bırakılan mesajın tehdit içermediği bildirdi. Alman polisi yaptığı bir diğer açıklamada ise söz konusu telesekreter mesajının Sigmar Gabriel’in SPD’nin seçim kampanyasındaki çalışmalarından rahatsız olan bir Alman tarafından bırakıldığını kaydettti. Alman basını Dışişleri Bakanı Gabriel’in tehdit açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını olayın arkasında bir Türk’ün bulunmadığına geniş yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Gabriel arasında geçen diyalog

Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya’da yaşan Türkleri yaklaşan seçim dönemi öncesinde Türkiye’ye karşı düşmanca tavırda bulunan partileri desteklememesi konusunda telkinde bulundu. Bunun üzerine Türkiye’ye karşı düşmanca tavırları ile bilinen SPD partisi üyesi Gabriel “Bu, ülkemizin egemenliğine yönelik eşi benzeri görülmemiş bir müdahaledir" ifadesini kullandı. Bunun üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan "Sen kimsin ki Türkiye'nin Cumhurbaşkanına konuşuyorsun, sen Türkiye'nin Dışişleri Bakanı ile konuş. Haddini bil. Kalkıp bize ders vermeye kalkıyor. Senin siyasetteki geçmişin ne, kaç yaşındasın?” ifadelerini kullanmıştı.  

 

Doğru Haber Linki: Focus, Merkur

Yalan Haber Linki: Cumhuriyet, DW

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir