YALAN

“Eşim Türkler Tarafından Tehdit Edildi” Yalanı

“Eşim Türkler Tarafından Tehdit Edildi” Yalanı

Sosyal Demokrat Parti üyesi Bakan Gabriel Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisi hakkında söylediği sözlerin ardından eşinin Türkler tarafından tehdit edildiğini iddia etti. Alman Rheinpfalz gazetesinin haberine göre Gabriel 21 Ağustos tarihinde Ludwigshafen'da yaptığı konuşmada "diş hekimi olan eşinin muayenehanesindeki telesekretere tehdit mesajları bırakıldığını" belirtti. 

Dışişleri Bakanı Gabriel Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kendini hedef göstermekle suçladı. Gabriel Alman haber ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada "Erdoğan'ın tarzı, belli ki bazılarını eşimi sıkıntıya sokmak, rahatsız etmek yönünde motive ediyor" diyerek, "bunun kötü bir sonuç" olduğunu söyledi. Gabriel, "Bir devletin zirvesi, kişilere yönelik böyle bir tavır sergilemeye başlarsa, bizzat kişileri rahatsız etme hakkını kendinde görenler de maalesef çıkabiliyor" dedi.

Ancak Alman yetkililerin açıklamaları Gabriel’i yalanladı. Tehdit edilmediğini ve olayın Türklerle ilgisi olmadığı anlaşıldı.
Alman polisi yaptığı ilk açıklamada Gabriel’in eşinin muayenehanesindeki telesekretere bırakılan mesajın tehdit içermediği bildirdi. Alman polisi yaptığı bir diğer açıklamada ise söz konusu telesekreter mesajının Sigmar Gabriel’in SPD’nin seçim kampanyasındaki çalışmalarından rahatsız olan bir Alman tarafından bırakıldığını kaydettti. Alman basını Dışişleri Bakanı Gabriel’in tehdit açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını olayın arkasında bir Türk’ün bulunmadığına geniş yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Gabriel arasında geçen diyalog

Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya’da yaşan Türkleri yaklaşan seçim dönemi öncesinde Türkiye’ye karşı düşmanca tavırda bulunan partileri desteklememesi konusunda telkinde bulundu. Bunun üzerine Türkiye’ye karşı düşmanca tavırları ile bilinen SPD partisi üyesi Gabriel “Bu, ülkemizin egemenliğine yönelik eşi benzeri görülmemiş bir müdahaledir" ifadesini kullandı. Bunun üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan "Sen kimsin ki Türkiye'nin Cumhurbaşkanına konuşuyorsun, sen Türkiye'nin Dışişleri Bakanı ile konuş. Haddini bil. Kalkıp bize ders vermeye kalkıyor. Senin siyasetteki geçmişin ne, kaç yaşındasın?” ifadelerini kullanmıştı.  

 

Doğru Haber Linki: Focus, Merkur

Yalan Haber Linki: Cumhuriyet, DW

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir