YALAN

“Eşim Türkler Tarafından Tehdit Edildi” Yalanı

“Eşim Türkler Tarafından Tehdit Edildi” Yalanı

Sosyal Demokrat Parti üyesi Bakan Gabriel Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisi hakkında söylediği sözlerin ardından eşinin Türkler tarafından tehdit edildiğini iddia etti. Alman Rheinpfalz gazetesinin haberine göre Gabriel 21 Ağustos tarihinde Ludwigshafen'da yaptığı konuşmada "diş hekimi olan eşinin muayenehanesindeki telesekretere tehdit mesajları bırakıldığını" belirtti. 

Dışişleri Bakanı Gabriel Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kendini hedef göstermekle suçladı. Gabriel Alman haber ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada "Erdoğan'ın tarzı, belli ki bazılarını eşimi sıkıntıya sokmak, rahatsız etmek yönünde motive ediyor" diyerek, "bunun kötü bir sonuç" olduğunu söyledi. Gabriel, "Bir devletin zirvesi, kişilere yönelik böyle bir tavır sergilemeye başlarsa, bizzat kişileri rahatsız etme hakkını kendinde görenler de maalesef çıkabiliyor" dedi.

Ancak Alman yetkililerin açıklamaları Gabriel’i yalanladı. Tehdit edilmediğini ve olayın Türklerle ilgisi olmadığı anlaşıldı.
Alman polisi yaptığı ilk açıklamada Gabriel’in eşinin muayenehanesindeki telesekretere bırakılan mesajın tehdit içermediği bildirdi. Alman polisi yaptığı bir diğer açıklamada ise söz konusu telesekreter mesajının Sigmar Gabriel’in SPD’nin seçim kampanyasındaki çalışmalarından rahatsız olan bir Alman tarafından bırakıldığını kaydettti. Alman basını Dışişleri Bakanı Gabriel’in tehdit açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını olayın arkasında bir Türk’ün bulunmadığına geniş yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Gabriel arasında geçen diyalog

Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya’da yaşan Türkleri yaklaşan seçim dönemi öncesinde Türkiye’ye karşı düşmanca tavırda bulunan partileri desteklememesi konusunda telkinde bulundu. Bunun üzerine Türkiye’ye karşı düşmanca tavırları ile bilinen SPD partisi üyesi Gabriel “Bu, ülkemizin egemenliğine yönelik eşi benzeri görülmemiş bir müdahaledir" ifadesini kullandı. Bunun üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan "Sen kimsin ki Türkiye'nin Cumhurbaşkanına konuşuyorsun, sen Türkiye'nin Dışişleri Bakanı ile konuş. Haddini bil. Kalkıp bize ders vermeye kalkıyor. Senin siyasetteki geçmişin ne, kaç yaşındasın?” ifadelerini kullanmıştı.  

 

Doğru Haber Linki: Focus, Merkur

Yalan Haber Linki: Cumhuriyet, DW

Son Yalanlar

"Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabilecek" Yalanı
YALAN

"Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabilecek" Yalanı

23 Ekim, 2020
Devlet bu kararnameyle istediği şirkete el koyabilecek yalanı.
Ermenistan'ın Öldürdüğü Azerbaycan Askerleri Yalanı
YALAN

Ermenistan'ın Öldürdüğü Azerbaycan Askerleri Yalanı

22 Ekim, 2020
Ermenistan'ın öldürdüğü Azerbaycan askerleri başlığı altında Türk ünlüleri paylaştı.
Yunanistan kanalı ERT'nin "Oruç Reis'i Bölgeden Kovduk" Yalanı
YALAN

Yunanistan kanalı ERT'nin "Oruç Reis'i Bölgeden Kovduk" Yalanı

22 Ekim, 2020
Yunan Kanalı ERT'nin "Oruç Reis'i bölgeden kovduğu" haberi gerçek dışı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir