YALAN

“131.746 Suriyeli Üniversiteye Kura Sistemi İle Yerleşti” Yalanı

“131.746 Suriyeli Üniversiteye Kura Sistemi İle Yerleşti” Yalanı

“131.746 Suriyeli Üniversiteye Kura Sistemi İle Yerleşti” Yalanı

Sosyal medyada 131.746 Suriyeli’nin kura sistemi ile üniversiteye yerleştirildiği ve aylık 800 TL öğrenim yardımı alacakları iddia edildi. Suriyelilerin, Türk vatandaşı öğrencilerin sınava girdikleri üniversite sınavına girmeden üniversiteye yerleştikleri iddiası tartışmalara sebep oldu. Ayrıca Türk öğrencilerin aylık 425 TL öğrenim kredisi/burs alırken Suriyelilere 800 TL öğrenim yardımı verildiği iddiası da ayrı bir tartışma konusu oldu.

Ancak gerekli araştırmalar yapıldığında sosyal medyadaki bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı görülüyor. YÖK’ün yayınladığı “Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar” belgesinde üniversiteye kura ile öğrenci alınacağına dair bir madde bulunmuyor. Bununla birlikte yabancı öğrencilerin üniversiteye kabul koşulları açıkça belirtiliyor. Yurdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar’a buradan erişebilirsiniz.

Ayrıca, resmi kurumlar tarafından Suriyeli öğrencilere 800 TL öğrenim yardımı verilmesi söz konusu değil.

9 Ocak 2015 tarihinde YÖK, 8 üniversitede, Suriye’den Türkiye’ye gelen öğrenciler için, yurtdışından öğrenci kabulü çerçevesinde öğretim dili Türkçe ve yabancı dilde program açılabilmesine karar verdi. Suriye’den gelen öğrenciler için Çukurova, Gaziantep, Osmaniye Korkut Ata, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Harran, Mersin ve Mustafa Kemal Üniversiteleri program açabilme olanağına sahip.

Doğru Haber Linki: GSB, YÖK

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir