YALAN

“131.746 Suriyeli Üniversiteye Kura Sistemi İle Yerleşti” Yalanı

“131.746 Suriyeli Üniversiteye Kura Sistemi İle Yerleşti” Yalanı

“131.746 Suriyeli Üniversiteye Kura Sistemi İle Yerleşti” Yalanı

Sosyal medyada 131.746 Suriyeli’nin kura sistemi ile üniversiteye yerleştirildiği ve aylık 800 TL öğrenim yardımı alacakları iddia edildi. Suriyelilerin, Türk vatandaşı öğrencilerin sınava girdikleri üniversite sınavına girmeden üniversiteye yerleştikleri iddiası tartışmalara sebep oldu. Ayrıca Türk öğrencilerin aylık 425 TL öğrenim kredisi/burs alırken Suriyelilere 800 TL öğrenim yardımı verildiği iddiası da ayrı bir tartışma konusu oldu.

Ancak gerekli araştırmalar yapıldığında sosyal medyadaki bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı görülüyor. YÖK’ün yayınladığı “Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar” belgesinde üniversiteye kura ile öğrenci alınacağına dair bir madde bulunmuyor. Bununla birlikte yabancı öğrencilerin üniversiteye kabul koşulları açıkça belirtiliyor. Yurdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar’a buradan erişebilirsiniz.

Ayrıca, resmi kurumlar tarafından Suriyeli öğrencilere 800 TL öğrenim yardımı verilmesi söz konusu değil.

9 Ocak 2015 tarihinde YÖK, 8 üniversitede, Suriye’den Türkiye’ye gelen öğrenciler için, yurtdışından öğrenci kabulü çerçevesinde öğretim dili Türkçe ve yabancı dilde program açılabilmesine karar verdi. Suriye’den gelen öğrenciler için Çukurova, Gaziantep, Osmaniye Korkut Ata, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Harran, Mersin ve Mustafa Kemal Üniversiteleri program açabilme olanağına sahip.

Doğru Haber Linki: GSB, YÖK

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir