YALAN

“Darbeyi Halisdemir’i Şehit Eden Subay Önlemiş” Yalanı

“Darbeyi Halisdemir’i Şehit Eden Subay Önlemiş” Yalanı

Sözcü gazetesi 20.02.2017 tarihli bir haberini “Darbeyi Halisdemir’i şehit eden subay önlemiş” başlığı ile vermiştir. Söz konusu haberde, Ömer Halisdemir’i şehit eden askerlerden olan Mihral Atmaca’nın taraf değiştirerek darbe girişimini engellediği iddia edilmiştir.

Bahsi geçen iddialar asılsızdır.

Ömer Halisdemir, Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmek isteyen darbeci General Semih Terzi'yi, Korgeneral Zekai Aksakallı’nın emri ile vurarak darbe girişiminin seyrini değiştirmiştir. Ömer Halisdemir, darbeci Semih Terzi’nin yanındaki darbeci askerler tarafından şehit edilmiştir. Bugün başlayan Ömer Halisdemir davasında, Mihral Atmaca için Ömer Halisdemir'i şehit eden son kurşunu sıktığı için diğer sanıklardan bir fazla müebbet hapis cezası isteniyor.

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir