YALAN

“Darbeyi Halisdemir’i Şehit Eden Subay Önlemiş” Yalanı

“Darbeyi Halisdemir’i Şehit Eden Subay Önlemiş” Yalanı

Sözcü gazetesi 20.02.2017 tarihli bir haberini “Darbeyi Halisdemir’i şehit eden subay önlemiş” başlığı ile vermiştir. Söz konusu haberde, Ömer Halisdemir’i şehit eden askerlerden olan Mihral Atmaca’nın taraf değiştirerek darbe girişimini engellediği iddia edilmiştir.

Bahsi geçen iddialar asılsızdır.

Ömer Halisdemir, Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmek isteyen darbeci General Semih Terzi'yi, Korgeneral Zekai Aksakallı’nın emri ile vurarak darbe girişiminin seyrini değiştirmiştir. Ömer Halisdemir, darbeci Semih Terzi’nin yanındaki darbeci askerler tarafından şehit edilmiştir. Bugün başlayan Ömer Halisdemir davasında, Mihral Atmaca için Ömer Halisdemir'i şehit eden son kurşunu sıktığı için diğer sanıklardan bir fazla müebbet hapis cezası isteniyor.

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir