YALAN

"Kalıcı Yaz Saati Tasarruf Değil İsraf" Yalanı

"Kalıcı Yaz Saati Tasarruf Değil İsraf" Yalanı

Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) elektrik tüketim istatistikleri üzerinden yaptığı çalışmada, kalıcı yaz saati uygulamasının tasarrufun aksine israfa yol açtığını iddia etti. 2016 yılının Kasım ayındaki rekor elektrik tüketiminin yaz saati uygulamasından kaynakladığı da bir başka iddiaydı. Sosyal medya ve birçok gazetede de yaz saati uygulamasının enerji israfına yol açtığına yönelik haberler yapıldı.

Söz konusu iddialar asılsızdır.

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yaz saati uygulamasına ilişkin bilgi edinme başvurusunda bulundu. Bakanlık tarafından Didem Engin’e gönderilen yanıtta “Yaz saati uygulamasının devam ettirilmesi kararı, İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan bilimsel çalışma neticesinde alınmıştır. Söz konusu rapor, bilimsel çalışmalarla, yaz saati uygulamasının 1 ila 2.5 milyar TL’ye kadar tasarrufun yanında, sosyal, toplumsal ve psikolojik olumlu sonuçlar öngörmüştür. Yapılan çalışmalar neticesinde, yaz saati uygulaması tasarruf getirmiştir. Uygulamanın 5 ay boyunca sürdürülmesi ile; 8:30-17:30 mesai saatleri için 64 saat 24 dakika, 8:00-17:00 mesai saatleri için 46 saat 21 dakika, daha fazla aydınlık sağlandığı tespiti elde edilmiştir” denildi.

Kalıcı yaz saati uygulaması Danıştay’ın verdiği iptal kararının ardından tekrar gündeme geldi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak 28 Eylül 2017 tarihinde kalıcı yaz saati uygulamasıyla alakalı açıklama yaptı.  Yaz saati uygulaması hakkında bakanlık tarafından İTÜ’ye bir araştırma yaptırıldı. Araştırma sonuçları kalıcı yaz saati uygulamasıyla enerji bağlamında 540 milyon tasarruf sağlandığını ortaya koydu.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir