YALAN

"Kalıcı Yaz Saati Tasarruf Değil İsraf" Yalanı

"Kalıcı Yaz Saati Tasarruf Değil İsraf" Yalanı

Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) elektrik tüketim istatistikleri üzerinden yaptığı çalışmada, kalıcı yaz saati uygulamasının tasarrufun aksine israfa yol açtığını iddia etti. 2016 yılının Kasım ayındaki rekor elektrik tüketiminin yaz saati uygulamasından kaynakladığı da bir başka iddiaydı. Sosyal medya ve birçok gazetede de yaz saati uygulamasının enerji israfına yol açtığına yönelik haberler yapıldı.

Söz konusu iddialar asılsızdır.

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yaz saati uygulamasına ilişkin bilgi edinme başvurusunda bulundu. Bakanlık tarafından Didem Engin’e gönderilen yanıtta “Yaz saati uygulamasının devam ettirilmesi kararı, İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan bilimsel çalışma neticesinde alınmıştır. Söz konusu rapor, bilimsel çalışmalarla, yaz saati uygulamasının 1 ila 2.5 milyar TL’ye kadar tasarrufun yanında, sosyal, toplumsal ve psikolojik olumlu sonuçlar öngörmüştür. Yapılan çalışmalar neticesinde, yaz saati uygulaması tasarruf getirmiştir. Uygulamanın 5 ay boyunca sürdürülmesi ile; 8:30-17:30 mesai saatleri için 64 saat 24 dakika, 8:00-17:00 mesai saatleri için 46 saat 21 dakika, daha fazla aydınlık sağlandığı tespiti elde edilmiştir” denildi.

Kalıcı yaz saati uygulaması Danıştay’ın verdiği iptal kararının ardından tekrar gündeme geldi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak 28 Eylül 2017 tarihinde kalıcı yaz saati uygulamasıyla alakalı açıklama yaptı.  Yaz saati uygulaması hakkında bakanlık tarafından İTÜ’ye bir araştırma yaptırıldı. Araştırma sonuçları kalıcı yaz saati uygulamasıyla enerji bağlamında 540 milyon tasarruf sağlandığını ortaya koydu.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir