YALAN

Sözcü Gazetesi'nin "Anayasa Kuvvetler Ayrılığını Bitirecek" Yalanı

Sözcü Gazetesi'nin "Anayasa Kuvvetler Ayrılığını Bitirecek" Yalanı

Sözcü Gazetesi 10 Ocak 2017 tarihli bir haberde, AK Parti ve MHP’nin ortaklaşa çalıştığı anayasanın kuvvetler ayrılığını bitireceğini iddia etti.

Haberde kuvvetler ayrılığı bitecek, her şey tek adam iktidarına bırakılacak, meclis denetimi kaybecek, etkisini kaybedecek vs. iddialar delil sunulmaksızın madde madde sıralanmış.

Fakat aynı konuda Cumhurbaşkanlığı Hukukî Başdanışmanı Mehmet Uçum’un bir gün önce Habertürk’te verdiği bir röportajı incelediğimizde, iddiaların asılsız olduğu ortaya çıkmaktadır.

Mehmet Uçum’un röportajının konuyla ilgili kısmı şöyle:

(Muhabir): "Cumhurbaşkanı’nı tek adama dönüştüreceği iddiası.... Meclis, Cumhurbaşkanı’nı ya da Başkan’ı nasıl denetleyecek?”

“Birincisi, kanunlar üzerinden denet­leyecek. İkincisi, bütçe üzerinden denetleyecek. Üçüncüsü, Meclis araş­tırması, görüşmesi, soruşturması ve milletvekillerinin Cumhurbaşkanı yar­dımcılarına ve bakanlara yazılı soru sorabilmesi üzerinden denetleyecek. Cumhurbaşkanı’nın sunduğu bütçe teklifini, Meclis’in kabul etmeme hakkı var. Meclis kabul etmediğinde geçici bütçe yapılması gerekiyor. Meclis o geçici bütçeyi de kabul etmeyebi­lir. Bu durumda bir önceki yılın bütçesi yeniden değerleme oranıyla artırıla­rak yürürlüğe girer. Bu, Cumhurbaşkanı siyasi olarak taahhüt ettiği yatırımları ve vaatlerini yerine getirebilecek ek imkânı bulamayacak demektir. Bu durumda Meclis, Cumhurbaşkanı’nı kendisiyle uzlaşmaya zorlayacaktır. Bu ciddi bir denetim mekanizmasıdır. Bakanları ve Cumhurbaşkanı’nı suçlama, Meclis’in yetkisinde. Bakanların ve Cumhurbaş­kanı yardımcılarının dokunulmazlığının kaldırılması da yine Meclis’in yetki­sinde. Gördüğünüz gibi Meclis’in hükü­met üzerindeki denetimi bu sistemde bütün unsurlarıyla var. Ayrıca yürütme­nin, kanun tasarısı sunma hakkı yok. Kanun teklifini sadece milletvekilleri verecek, yürütme buna katılamayacak. Yani yürütmenin yasama üzerindeki hükümranlığına son verilmiş olacak. Bu parlamentoyu özgürleştirir.”

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir