YALAN

"Hükümet Tecavüzü Meşrulaştırıyor" İddiası

"Hükümet Tecavüzü Meşrulaştırıyor" İddiası

Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'na geçici madde eklenmesi amacıyla AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve bazı milletvekilleri tarafından önerge verildi. AK Parti milletvekillerince kabul edilen önergeyle; cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16 Kasım 2016'ya kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda CMK'deki koşullara bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmişse cezanın infazının ertelenmesine karar verilecek.

Zamanaşımı süresi içinde evliliğin failin kusuruyla sona ermesi halinde, fail hakkında hüküm açıklanacak veya cezanın infazına devam edilecek. Fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazın ortadan kaldırılmasına karar verilecek.

Önergenin meclise sunulması da beraberinde pek çok tartışmayı getirdi. Önergeyi Twitter adresinden paylaşan CHP Milletvekili Tuncay Özkan, "AKP, kadını tecavüzcüsüyle evlendirip, tecavüzü meşrulaştıran önergesini yeniden Meclis'e getirdi.Tecavüz normalleşiyor, tecavüzcü aklanıyor!" diye yazdı. Bunun üzerine sosyal medyada yoğun bir bilgi kirliliği yaşandı. #TecavüzMeşrulaştırılamaz etiketiyle Twitter’da gündemin ilk sırasına yerleşen önergenin içeriği hakkında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ açıklamalarda bulunarak meselenin çarpıtıldığına dikkat çekti. Bozdağ, Twitter hesabından şu açıklamalarda bulundu:

Tecavüzcü ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmemiştir. Bunun aksini iddia edenler,konuyu bilerek ve isteyerek çarpıtanlardır. Cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenler (tecavüzcüler),bu düzenlemeden yararlanamaz. Düzenleme; cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple birlikte olanları, yani tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır. Düzenleme; sadece evlenmiş; ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanların, resmî nikahla evlenmeleri halinde uygulanacaktır. Küçük yaşta evlilikleri önlemek için Türkiye'de en önemli tedbirleri AK Parti hükümetleri aldı. Eski TCK.'da "adabı umumiye ve nizamı aile aleyhine cürümler"başlığı altında düzenlenmiş cinsel saldırı suçlarını, yeni TCK.'da; "kişilere karşı suçlar" kısmında,"vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar"arasına AK Parti hükümeti aldı. Eski TCK.'daki evlenme vaadiyle kızlık bozanın, aynı kızla evlenmesi halinde cezayı düşüren düzenlemeyi de AK Parti kaldırdı(Eski TCK.423). Erken yaşta evliliklerin önüne geçmek için zorunlu eğitimi 12 yıla Ak Parti hükümeti çıkardı. Çocukları/kadınları korumak için Anayasaya pozitif ayrımcılığı koyma dahil önemli adımları atan AK Parti'yi buradan vurmak,haksızlıktır.

Canlı yayında da açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ şu ifadeleri kullandı:

Kabul edilen maddede yapılan düzenleme tecavüz suçu işleyenleri affeden bir düzenleme kesinlikle değildir. Çocuklara cinsel istismarda bulunan kişileri affeden bir düzenleme değildir. Kesinlikle cinsel istismar suçunu işleyenler bu düzenlemenin kapsamı dışındadır. Yaş şartı nedeniyle evlenmeler var toplumumuzda. Tasvip etmesek de bu olaylar ülkemizde yaşanıyor. Bu konuda hem 423. Ve 434. Maddede düzenlemeler vardı. AK Parti olarak erken evlenmeleri kaldırmak için bu maddeleri kaldırdık. Cinsel istismar suçunun işlenmesine karşılık hapis cezasında artırım yaptık. Yeni uygulamayı topluma anlatamadık ve bu arada erken yaşta evlilikler istemesek de olmaya devam etti. Bu evlilikler oluyor ama yaş tutmadığı için resmi nikah yapılamıyor. Doğum hadisesi olduğunda doktor bu durumu savcılığa bildiriyor. Böyle olunca çocuk ve anne dışarıda erkek ise hapse giriyor.

Bildiğiniz gibi TBMM'de bu konuda kurulan komisyonda bu duruma çözüm için gelen talepler var. Bu konuda yaşanan sıkıntılar nedeniyle 16 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya olanlar var. Bunlar tecavüz ve cinsel istismar suçunu işlemediler. Ailelerin ve tarafların rızası var. Bu uygulamadan kaynaklanan ortaya çıkmış ailesi tarafından evlendirilmiş küçük kızlar var bir de hapiste olan erkekler var. Aslında ailelerin yapmış olduğu bu hatanın cezasını hem kadın hem erkek çekiyor. Bu drama sessiz kalmamız doğru değil. İçeride yaklaşık 3 bin civarından bu durumda vatandaşımız var. Bunlarla ilgili geçici bir düzenleme bu. Geriye dönük bir kez uygulanacak. Geleceğe yönelik bir düzenleme değil. İkinci olarak bu düzenlemeden tecavüzcüler yararlanacak diyenler büyük çarpıtma yapıyor. Dosyada tecavüz mü var yoksa aileler tarafından çocujların rızası alınarak mı alınmayarak mı yapılan evlilikler… Dosyada bunlar var. Tecavüzcüler bu düzenlemeden istifade edecek gibi söylemler kesinlikle doğru değildir. Bu düzenleme ailelerin yanlışlarından dolayı küçük çocukların düştüğü bu duruma son vermeyi sağlayacak. Bu suç yine suç olmaya aynı şekilde devam edecektir. Amaç bu dramı ortadan kaldırmaktır.

Özetle, önergede “tecavüzcüyle evlendirilme” gibi bir durum söz konusu dahi değildir. Cebir, tehdit, hile ve iradeyi etkileyecek bir unsur olmaksızın evlenenleri kapsayan ve geçmişe dönük olarak bir kez uygulanacak olan yasa, bu mağduriyetleri gidermek amaçlıdır.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir