YALAN

"Hurşit Külter Nerede?" Yalanı

"Hurşit Külter Nerede?" Yalanı

Hurşit Külter isimli Kürt siyasetçiden, PKK’yla bağı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamadığı iddia edildi.

Evrensel, Diken, Demokrat Haber, Birgün ve T24 gibi haber portalları sıkça “Hurşit Külter nerede?” sorusunun sorulduğu haberler yaptı. İçişleri Bakanlığı’ndan Külter’in nerede olduğunu derhal açıklamasını isteyen bir dilekçe 17.792 kez imzalandı.

Hurşit Külter gözaltında kaybolduğu iddia edilen günden 133 gün sonra Irak’ın Kerkük şehrinde ortaya çıktı. Diken'in haberine göre Külter ilk açıklamasında “13 gün bir binanın bodrumunda gözaltında tutuldum, işkence gördüm. Bir yolunu bulup kaçtım, iki ayda buraya geldim.” dedi. Külter’in, ellerinden kaçtığını iddia ettiği polisler ise halk arasında kısaca “özel harekat” olarak bilinen Özel Harekat Daire Başkanlığı biriminde görev yapmakta.

Uluslararası medya organları da Külter’in gözaltında kaybolduğu iddiasına kayıtsız kalmadı. Zia Weise gibi yazarlar Türkiye devletini suçladı. Foreign Policy’de yayınlanan makalesinde Weise “Türkiye’nin Kürtlere karşı yürüttüğü savaş karanlıklarda devam ediyor.” yazdı.

Külter’in Irak’ta ortaya çıkmasının ardından Weise aynı kuruluşta ikinci bir makale kaleme aldı. Fakat Zia Weise bu sefer Külter hakkında “Îzahatı tatmin edici olmak için fazla muğlâk.” ifadesini kullandı.

Sabrina Tavernise New York Times’da yayınlanan makalesinde Külter meselesini kastederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “iktidara alt etmek için geldiği eski liderlerin kötü alışkanlıklarını benimsemek”le suçladı.

Meseleye ilgi gösteren bir başka yabancı gazeteci ise Chase Winter’dı. Winter’ın Deutsche Welle’de (DW) Hurşit Külter hakkında yazdığı haberin başlığı “Türkiye’nin Kürtlere açtı ‘kirli savaş’ın geri dönüşü” idi. Külter ortaya çıktıktan sonra DW haberi sildi ve meseleyle ilgili başka bir şey yayınlamadı.

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı
YALAN

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı

13 Aralık, 2021
CHP'li Ömer Fethi Gürer geçtiğimiz günlerde meclisteki bir konuşmasında çeşitli iddialara yer verdi. CHP'li Gürer, Bakan Pakdemirli'nin Meclis’teki konuşması sırasında gösterdiği “seçilmiş ürünlerde maliyet ve satış fiyatları” tablosuna ilişkin, “Bakan, arpa üreten çiftçiye maliyetinin altında bir fiyat verdiğini itiraf etmiş oldu” ifadelerine yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "arpa fiyatlarına" ilişkin sözlerinin çarpıtılarak farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtıldığının görüldüğü açıkça ifade edildi. Arpa üretiminin kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 30,7, buğday üretiminin ise yüzde 13,9 azaldığı bilgisi verilen açıklamada, "Kuraklığın da etkisiyle birim alandan elde edilen verimin düşmesi kilogram başına düşen maliyeti artırmaktadır. Arpa üretiminin dekara maliyeti, buğdaya göre daha az olmaktadır ancak bu yıl kuraklık nedeniyle dekar başına arpa verimindeki düşüş, buğdaya göre daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu nedenle 1 kilogram arpanın maliyeti, 1 kilogram buğdaya göre daha yüksek oluşmuştur." ifadelerinde bulundu.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı

13 Aralık, 2021
"Muhammed kardeşimizin ailesinin bizden bugüne kadar herhangi bir yardım ve iş talebi olmamıştır."
 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir