YALAN

"ÖYP'lilerin Mağduriyeti Bitti" iddiası

"ÖYP'lilerin Mağduriyeti Bitti" iddiası

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 1 Eylül 2016 tarihli üniversitelere gönderilen genelgede, Olağanüstü Hal kapsamında  bazı düzenlemeler yapmış, ÖYP kapsamında atanan araştırma görevlilerinin kadrosunu 33/a’dan 50/d’ye dönüştürüleceğini açıklamıştı. Ancak pek çok tartışmayı da beraberinde getiren bu düzenlemeyle kadrosunun olduğu üniversiteye dönen bir araştırma görevlisinin döndüğü yerde ilgili lisansüstü bölümün olmamasının  fiilen eğitim öğretim hakkını engelleyeceği öne sürülmüştü. ÖYP’li araştırma görevlilerinden de bu yönde itirazlar geldi. Bunun üzerine açıklama yapan YÖK, ÖYP’li araştırma görevlilerinin öğrencilik statüsünün devam edeceğini, yüksek lisans ve/veya doktora eğitimlerinin kesilmeyeceğini bildirdi.

Peki eğitim öğretim hakkının ihlalini engelleyen bu kararla birlikte ÖYP’li araştırma görevlilerinin tüm mağduriyeti giderildi mi?ÖYP'li araştırma görevlilerinin doktora eğitimleri bitince ilişiklerinin kesilmesi konusundaki mağduriyet sürüyor.Buna göre, yapılan kadro değişikliğiyle birlikte,

- ÖYP alımları yeni kurulan ve gelişmekte olan üniversitelere akademisyen yetiştirmek için başlatılmıştı. Esas amaç lisansüstü eğitim aldıktan sonra üniversitelere dönüp yardımcı doçent olarak hizmete başlamalarını sağlamaktı. Ancak ÖYP asistanları 50/d kadrolarına geçirilerek, doktora sonrası kadro imkanlarını kaybettiler. Çünkü 50d kadrosu sadece eğitim süresince elde edilebilecek bir kadro tipidir.

- Ders dönemini bitirmiş asistanların asıl kadrolarının bulunduğu üniversitelere geri çağrılacak olması, bütün düzenini doktora sonrası dönmek üzerine kurmuş olan asistanlar için ayrı bir mağduriyet yarattı. Çünkü doktora eğitiminde ders dönemi 1 ya da 2 yıl sürerken tez dönemi daha uzun sürüyor. Bu sebeple üniversitelerin talebi üzerine 15 gün içerisinde şehir ve düzen değiştirmesi gereken asistanları sosyal bir karmaşa bekliyor.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir