YALAN

"ÖYP Düzenlemesi Eğitim Öğretim Hakkı İhlaline Yol Açıyor" İddiası

"ÖYP Düzenlemesi Eğitim Öğretim Hakkı İhlaline Yol Açıyor" İddiası

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 1 Eylül 2016 tarihli üniversitelere gönderilen genelgede, Olağanüstü Hal kapsamında  bazı düzenlemeler yapmış, ÖYP kapsamında atanan araştırma görevlilerinin kadrosunu 33/a’dan 50/d’ye dönüştürüleceğini açıklamıştı. Yapılan kadro değişikliğine ek olarak, düzenlemeye “Üniversitede ve yurtdışında eğitimde bulunanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üniversitelerinin talebi üzerine onbeş gün içinde kendi üniversitelerine dönmek zorundadırlar. Bu süre içerisinde dönmeyenlerin atamaları iptal edilir” maddesi de eklenmişti.

Ancak pek çok tartışmayı da beraberinde getiren bu düzenlemeyle kadrosunun olduğu üniversiteye dönen bir araştırma görevlisinin döndüğü yerde ilgili lisansüstü bölümün olmamasının  fiilen eğitim öğretim hakkını engelleyeceği öne sürülmüştü. ÖYP'li araştırma görevlilerinden de bu yönde itirazlar geldi. Sabah gazetesindeki köşe yazısında konuya değinen Gazeteci Hilal Kaplan, YÖK Başkanı Yekta Saraç ile görüştüğünü belirterek, Saraç’ın hiçbir öğrencinin doktorasının yanmayacağının garantisini verdiğini, YÖK’ün ders dönemi bitmeden, hiçbir öğrencinin anlaşmalı olduğu üniversite tarafından geri çağrılmasına izin vermeyeceğini, tez aşamasına geçen öğrencilerin ise çağrıldıkları üniversitede tezlerini yazacaklarını aktardığını ifade etti.

YÖK, düzenlemeye ilişkin bugün yaptığı açıklama da ise,ÖYP araştırma görevlilerinden, lisansüstü eğitim için yerleştirme bekleyenlere lisansüstü eğitim yerleştirmesi yapılması kararı verildiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

"Lisansüstü eğitime kayıtlı olmayan ve bu kapsamda KHK kararı gereğince kadroyla ilişiği kesilen ÖYP araştırma görevlilerinden, yabancı dil barajını geçip lisansüstü eğitim için yerleştirme bekleyenler ile yüksek lisans eğitimini tamamlayıp doktora eğitimi için YÖK'ten merkezi yerleştirme bekleyen araştırma görevlilerine Başkanlık tarafından lisansüstü eğitim yerleştirmesi yapılacak ve bu şekildeki ÖYP araştırma görevlilerinin öğrencilik statüleri devam edebilecek. Bununla birlikte KHK ile statüleri 50/d maddesine dönüştürüldüğünden araştırma görevlilerinin atamaları, söz konusu kanun maddesi uyarınca bir yıllığına yapılabilecek."

Özetle, YÖK düzenlemesiyle birlikte ÖYP araştırma görevlilerinin yüksek lisans ve/veya doktora eğitimleri kesilmeyecek.  Ancak ÖYP'li araştırma görevlilerinin doktora eğitimleri bitince ilişiklerinin kesilmesi konusundaki mağduriyet sürüyor.

 

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Maske Takmadığı İçin Polis Vatandaşa Şiddet Uyguladı Yalanı
YALAN

Maske Takmadığı İçin Polis Vatandaşa Şiddet Uyguladı Yalanı

5 Mart, 2021
Polisleri suçlayan vatandaş, "3-5 kişilerdi, kafama defalarca kafama vurdular, elektrik verdiler. Karakolda beni vurarak ayılttılar." iddiaları yalan.
Sözcü Gazetesi Yalanları
YALAN

Sözcü Gazetesi Yalanları

1 Mart, 2021
Sözcü Yalanları
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı
YALAN

Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

22 Şubat, 2021
Sözcü Gazetesi'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Personel Sayısının Arttı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir