YALAN

BBC News'in "Türkiye’de 35.000 Kişi ‘Muhalif Oldukları İçin’ Gözaltına Alındı" İddiası

BBC News'in "Türkiye’de 35.000 Kişi ‘Muhalif Oldukları İçin’ Gözaltına Alındı" İddiası

1 Eylül 2016’da BBC News haber portalında 15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki operasyonlarla ilgili bir haber yayınlandı. Haberde Türkiye hükümetinin darbe girişimi sonrasında 35.000 kişiyi, “sorguladıkları” ve muhalif oldukları için gözaltına aldığı iddia edildi.

Bu kişilerin sorguladıkları şeyin ne olduğu haberde belirtilmese de bir başka haberde 15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki gözaltıların birtakım kriterlere göre yapıldığı öne sürüldü.

Milliyet’te yer alan habere göre bakanlıklarda oluşturulan komisyonlar, ihraç edilmesi veya açığa alınması istenen kişileri 16 kriterlik bir liste doğrultusunda değerlendirmeye tabi tutuyor. Listedeki maddelerin bazılarına veya tamamına uyan kişiler hakkında ise resmî işlem başlatılıyor.

Bu kriterlerden bazıları şöyle sıralanabilir:

  1. ByLock ve benzeri özel şifreli yazışma programını kullanmak.
  2. Örgüte 'himmet' adı altında para aktarmak.
  3. FETÖ’nün sendikaları ve derneklerinde yönetici veya üye olmak.
  4. Örgütün gazete ve dergilerinin abonesi olmayı ve çocuğunu okullarına göndermeyi 17/25 Aralık’tan sonra sürdürmek.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir