YALAN

BBC News'in "Türkiye’de 35.000 Kişi ‘Muhalif Oldukları İçin’ Gözaltına Alındı" İddiası

BBC News'in "Türkiye’de 35.000 Kişi ‘Muhalif Oldukları İçin’ Gözaltına Alındı" İddiası

1 Eylül 2016’da BBC News haber portalında 15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki operasyonlarla ilgili bir haber yayınlandı. Haberde Türkiye hükümetinin darbe girişimi sonrasında 35.000 kişiyi, “sorguladıkları” ve muhalif oldukları için gözaltına aldığı iddia edildi.

Bu kişilerin sorguladıkları şeyin ne olduğu haberde belirtilmese de bir başka haberde 15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki gözaltıların birtakım kriterlere göre yapıldığı öne sürüldü.

Milliyet’te yer alan habere göre bakanlıklarda oluşturulan komisyonlar, ihraç edilmesi veya açığa alınması istenen kişileri 16 kriterlik bir liste doğrultusunda değerlendirmeye tabi tutuyor. Listedeki maddelerin bazılarına veya tamamına uyan kişiler hakkında ise resmî işlem başlatılıyor.

Bu kriterlerden bazıları şöyle sıralanabilir:

  1. ByLock ve benzeri özel şifreli yazışma programını kullanmak.
  2. Örgüte 'himmet' adı altında para aktarmak.
  3. FETÖ’nün sendikaları ve derneklerinde yönetici veya üye olmak.
  4. Örgütün gazete ve dergilerinin abonesi olmayı ve çocuğunu okullarına göndermeyi 17/25 Aralık’tan sonra sürdürmek.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir