YALAN

Le Monde’un “İmam Hatipler Sadece İmam Yetiştiriyor” İddiası

Le Monde’un “İmam Hatipler Sadece İmam Yetiştiriyor” İddiası

1 Eylül 2016’da Le Monde’da yayınlanan makalede imam hatip okullarının sadece imam yetiştiren okullar olduğu iddia edildi.

Ancak bu okullardaki dini dersler müfredatın %20’sini oluştururken, kalan dersler (matematik, müzik, fizik, kimya vs.) diğer okulların müfredatlarıyla aynı. İmam hatip mezunları üniversite giriş sınavındaki puanlarına göre istedikleri bölümü tercih edebiliyor. Makalede ayrıca 2002’de 65.000 imam hatip öğrencisi bulunduğu, bu sayının şu an ise 1 milyonu aştığı söyleniyor.

İmam hatip okullarının sayısının artışı konusunda dönüm noktası sayılabilecek yıl 2002 değil, 2011’dir. Çünkü 28 Şubat darbesinde getirilen katsayı uygulaması ancak 2011’de kaldırılabildi.

1996-97 yıllarında Türkiye genelinde 500.000 imam hatip öğrencisi vardı. 28 Şubat darbesinden sonra imam hatiplerin orta kısmı kapatıldı. Lisede kalanların da ilahiyat fakültesinden başka bir fakülteye girmesini engellemek için katsayı uygulaması getirildi. Böylece öğrenci sayısında devasa bir düşüş yaşandı.

2011’de hem imam hatiplerin orta kısmı yeniden açılarak, pek çok öğrencinin mağduriyetine sebep olmuş katsayı uygulaması yürürlükten kaldırıldı. Böylece orta kısma kayıt yaptıran öğrenci sayısı 385.830 olurken imam hatiplilerin sayısı 2015’te toplamda 932.273’e ulaşmış oldu.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı
YALAN

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı

3 Nisan, 2022
Gazileri bile yalana karıştırdılar
Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı
YALAN

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı

13 Aralık, 2021
CHP'li Ömer Fethi Gürer geçtiğimiz günlerde meclisteki bir konuşmasında çeşitli iddialara yer verdi. CHP'li Gürer, Bakan Pakdemirli'nin Meclis’teki konuşması sırasında gösterdiği “seçilmiş ürünlerde maliyet ve satış fiyatları” tablosuna ilişkin, “Bakan, arpa üreten çiftçiye maliyetinin altında bir fiyat verdiğini itiraf etmiş oldu” ifadelerine yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "arpa fiyatlarına" ilişkin sözlerinin çarpıtılarak farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtıldığının görüldüğü açıkça ifade edildi. Arpa üretiminin kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 30,7, buğday üretiminin ise yüzde 13,9 azaldığı bilgisi verilen açıklamada, "Kuraklığın da etkisiyle birim alandan elde edilen verimin düşmesi kilogram başına düşen maliyeti artırmaktadır. Arpa üretiminin dekara maliyeti, buğdaya göre daha az olmaktadır ancak bu yıl kuraklık nedeniyle dekar başına arpa verimindeki düşüş, buğdaya göre daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu nedenle 1 kilogram arpanın maliyeti, 1 kilogram buğdaya göre daha yüksek oluşmuştur." ifadelerinde bulundu.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı

13 Aralık, 2021
"Muhammed kardeşimizin ailesinin bizden bugüne kadar herhangi bir yardım ve iş talebi olmamıştır."

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir