YALAN

Le Monde’un “İmam Hatipler Sadece İmam Yetiştiriyor” İddiası

Le Monde’un “İmam Hatipler Sadece İmam Yetiştiriyor” İddiası

1 Eylül 2016’da Le Monde’da yayınlanan makalede imam hatip okullarının sadece imam yetiştiren okullar olduğu iddia edildi.

Ancak bu okullardaki dini dersler müfredatın %20’sini oluştururken, kalan dersler (matematik, müzik, fizik, kimya vs.) diğer okulların müfredatlarıyla aynı. İmam hatip mezunları üniversite giriş sınavındaki puanlarına göre istedikleri bölümü tercih edebiliyor. Makalede ayrıca 2002’de 65.000 imam hatip öğrencisi bulunduğu, bu sayının şu an ise 1 milyonu aştığı söyleniyor.

İmam hatip okullarının sayısının artışı konusunda dönüm noktası sayılabilecek yıl 2002 değil, 2011’dir. Çünkü 28 Şubat darbesinde getirilen katsayı uygulaması ancak 2011’de kaldırılabildi.

1996-97 yıllarında Türkiye genelinde 500.000 imam hatip öğrencisi vardı. 28 Şubat darbesinden sonra imam hatiplerin orta kısmı kapatıldı. Lisede kalanların da ilahiyat fakültesinden başka bir fakülteye girmesini engellemek için katsayı uygulaması getirildi. Böylece öğrenci sayısında devasa bir düşüş yaşandı.

2011’de hem imam hatiplerin orta kısmı yeniden açılarak, pek çok öğrencinin mağduriyetine sebep olmuş katsayı uygulaması yürürlükten kaldırıldı. Böylece orta kısma kayıt yaptıran öğrenci sayısı 385.830 olurken imam hatiplilerin sayısı 2015’te toplamda 932.273’e ulaşmış oldu.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir