YALAN

Sol Haber'in "İzmirli Müzik Öğretmeni Bir Haber Paylaştı, Erdoğan’a Hakaretten Tutuklandı” İddiası

Sol Haber'in "İzmirli Müzik Öğretmeni Bir Haber Paylaştı, Erdoğan’a Hakaretten Tutuklandı” İddiası

Sol Haber’de dün “İzmirli müzik öğretmeni bir haber paylaştı, Erdoğan’a hakaretten tutuklandı” başlığıyla sunulan bir haber yayınlandı. Haberin başlığı ve giriş metninde öğretmenin paylaştığı bir haber dolayısıyla tutuklandığı ifade edilirken, haberin ikinci paragrafında müzik öğretmeni Tuğçe İpek’in Cumhurbaşkanı’na “tutarsızlık soytarısı” dediği ifade edildi. 

Başlıkta ifade edilenin aksine öğretmenin paylaştığı haber dolayısıyla değil, Cumhurbaşkanı’na hakaretten tutuklandığı görüldü.

Türk Ceza Kanunu’nun Devletin Egemenlik Alametlerine ve Organlarının Saygınlığına Karşı Suçlar bölümünde özel bir hakaret suçu olarak yer alan Cumhurbaşkanına hakaret suçunu düzenleyen 299. maddesine göre Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor. Suçun alenen işlenmesi hâlinde, verilecek ceza altıda biri oranında artırılıyor.

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir