YALAN

Cumhuriyet’in “Çamlıca'daki SİT Alanını Orman Bakanı'nın Oğlunun Ortakları Aldı, Yapılaşma İzni 360 Katına Çıkarıldı" Yalanı

Cumhuriyet’in “Çamlıca'daki SİT Alanını Orman Bakanı'nın Oğlunun Ortakları Aldı, Yapılaşma İzni 360 Katına Çıkarıldı" Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi, 7 Temmuz 2016 tarihinde Miyase İlknur imzalı yaptığı bir haberde, Küçük Çamlıca’da 3.derece SİT alanında bulunan ve 250 metrekare yapılaşma izni olan arazinin  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun oğlu Mehmet Eroğlu’nun ortaklarına geçince 15 bin metrekare inşaat hakkına sahip olduğunu iddia etti. Habere göre, Orman ve su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun oğlu Mehmet Eroğlu’nun ortaklarına ait olduğu ileri sürülen proje, Belediye ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu devre dışı bırakılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da onaylanmıştı.

Ancak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği iddiaların tamamen hayal ürünü olduğunu belirterek, yayınlanmak üzere Cumhuriyet Gazetesi’ne bir tekzip metni gönderdi. Metin tam olarak şöyle:

Gazetenizin 08.07.2016 tarihli sayısında yayınlanan “Çamlıca Saltanatı” başlıklı haberiniz üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Söz konusu haberinizde Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun oğlu Mehmet Eroğlu’nun  ortağına yapılaşma izni verildiği şeklinde tamamen hayal ürünü olan  habere yer verilmiştir.

Haberde adı geçen Gazanfer Mürşit ile Mehmet Eroğlu’nun Çamlıca’daki Panorama inşaatı işi ile alakalı hiçbir ortaklığı bulunmamaktadır. Gazanfer Mürşit Panaroma Bilişim şirketinde yüzde 5 hisseye sahip küçük ortaktır.

Haberde iddia edilenin aksine Panaroma İnşaat ve Mehmet Eroğlu’nun ortağı olduğu Panaroma Bilişimin hiçbir bağı bulunmamaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği Fakültesi mezunu olan Mehmet Eroğlu, ne Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile ne de diğer kamu kurum ve kuruluşları ile alakalı hiçbir yatırım yapmamış özel bir teşebbüs olarak esnaflara satış yapabilecek bir firmanın ortağı olmuştur.

Haberinizde kamuoyunu farklı düşüncelere sevk etmeye yönelik bir algı oluşturmak istendiği açıkca görülmektedir. Masa başında hazırlandığı, iyi niyetle açıklanamayacak, dürüstlük kuralına aykırı, ciddiyetten uzak, hasmane ve yalan olduğu açıktır.

Bir diğer gerçek dışı iddia ise söz konusu yapılaşma izninin  Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun verdiğidir. Söz konusu iznin Orman ve Su İşleri Bakanlığıyla hiçbir ilgisi yoktur ve herhangi bir izin verilmemiştir.

Burada Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun ve Bakanlığın herhangi bir ihalenin alınmasında bir etkisi veya yönlendirmede bulunması, devletten bu şekilde yatırım alınması asla söz konusu değildir. Bu konuda birinci derece yakınları için bir tek örnek dahi gösterilemez. Ayrıca Sayın Bakanımız 1999 yılında İSKİ Genel Müdürü olduğu dönemde aile meclisinde alınan karar gereği prensip olarak kamu kurum ve kuruluşları ile kesinlikle iş yapmamaktadır.

 

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir