YALAN

Hürriyet Ve İMC TV'nin "Uzman Çavuş 3 Polisi Öldürdü" Çarpıtması

Hürriyet Ve İMC TV'nin "Uzman Çavuş 3 Polisi Öldürdü" Çarpıtması

Hürriyet ve İMC TV’de bugün yayınlanan bir haberde, Şanlıurfa’da Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde  üst araması yapmak isteyen polislere bir uzman çavuşun silahla ateş açtığı iddia edildi. Üç polis memurunun şehit olduğu saldırıda saldırgan da öldürülmüştü.

Ancak Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna’nın açıklamasına göre, Hürriyet ve IMC TV’nin iddiasının aksine saldırıyı gerçekleştiren uzman çavuş değil, emekli olan uzman çavuş babasına ait beylik tabancasını habersiz almış, onun psikolojik sorunları olduğu belirtilen 17 yaşındaki oğluydu. İMC TV, haberi “Uzman Çavuş 3 Polisi Öldürdü” şeklinde sunarken, Hürriyet ise haberin giriş metninde saldırıyı gerçekleştirenin uzman çavuş olduğunu ifade ederek, haberin ilerleyen bölümlerinde Vali’nin açıklamalarına yer verdi.

Vali Tuna’nın açıklamaları tam olarak şöyle:

"Maalesef elim üzücü bir hadise yaşadık. Görevini yapmakta olan arkadaşlarımız otogarda normal arama tarama faaliyetleri sırasında karşılarına bir aile geliyor. Annesi ve kız kardeşiyle beraber genç bir delikanlı polislerce aranmak istemiyor. O anda emekli olan uzman çavuş babasına ait beylik tabancasını habersiz almış, onun silahını taşıyan gencin ailesinin ifadesine göre psikolojik sorunları olan 17 yaşında bir delikanlı. O sırada 3 polisimizi yaralıyor. Daha sonra kaçıyor. Maalesef yaralı 3 polisimiz belirli aralıklarla tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Çok üzgünüz halen 3 yaralı arkadaşımızın ise tedavisi devam etmektedir.”

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir