YALAN

Hürriyet Ve İMC TV'nin "Uzman Çavuş 3 Polisi Öldürdü" Çarpıtması

Hürriyet Ve İMC TV'nin "Uzman Çavuş 3 Polisi Öldürdü" Çarpıtması

Hürriyet ve İMC TV’de bugün yayınlanan bir haberde, Şanlıurfa’da Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde  üst araması yapmak isteyen polislere bir uzman çavuşun silahla ateş açtığı iddia edildi. Üç polis memurunun şehit olduğu saldırıda saldırgan da öldürülmüştü.

Ancak Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna’nın açıklamasına göre, Hürriyet ve IMC TV’nin iddiasının aksine saldırıyı gerçekleştiren uzman çavuş değil, emekli olan uzman çavuş babasına ait beylik tabancasını habersiz almış, onun psikolojik sorunları olduğu belirtilen 17 yaşındaki oğluydu. İMC TV, haberi “Uzman Çavuş 3 Polisi Öldürdü” şeklinde sunarken, Hürriyet ise haberin giriş metninde saldırıyı gerçekleştirenin uzman çavuş olduğunu ifade ederek, haberin ilerleyen bölümlerinde Vali’nin açıklamalarına yer verdi.

Vali Tuna’nın açıklamaları tam olarak şöyle:

"Maalesef elim üzücü bir hadise yaşadık. Görevini yapmakta olan arkadaşlarımız otogarda normal arama tarama faaliyetleri sırasında karşılarına bir aile geliyor. Annesi ve kız kardeşiyle beraber genç bir delikanlı polislerce aranmak istemiyor. O anda emekli olan uzman çavuş babasına ait beylik tabancasını habersiz almış, onun silahını taşıyan gencin ailesinin ifadesine göre psikolojik sorunları olan 17 yaşında bir delikanlı. O sırada 3 polisimizi yaralıyor. Daha sonra kaçıyor. Maalesef yaralı 3 polisimiz belirli aralıklarla tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Çok üzgünüz halen 3 yaralı arkadaşımızın ise tedavisi devam etmektedir.”

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir