YALAN

Özgür Gündem'in "Kürt'ün Evi Her Yerde Yıkılıyor" Yalanı

Özgür Gündem'in "Kürt'ün Evi Her Yerde Yıkılıyor" Yalanı

Özgür Gündem Gazetesi’nde dün yayınlanan bir haberde, AK Partili Ankara Altındağ Belediyesi’nin  Yenidoğan Mahallesi’nde büyük çoğunluğunu kürt vatandaşların oluşturduğu bazı ailelerin evlerinin “HDP’ye oy verdikleri” gerekçesiyle yıkıldığı iddia edildi. Ancak, haberin ikinci paragrafına geçildiğinde evlerin hiçbir gerekçe gösterilmeden yıkıldığı belirtildi. Haberde hem HDP’ye oy vermenin gerekçe olduğu iddia edilirken, hem de hiçbr gerekçe gösterilmediğinin ifade edilmesi mantık hatasını gözler önüne serdi.  

Ankara Altındağ Belediyesi’nden görüştüğümüz bir yetkili, iddiayı oldukça komik bulduğunu ifade ederek, yıllarca kaçak konut yıkımı gerçekleştirdiklerini belirtti. Yol açma, toplu konut inşası gibi gerekçelerle bu yıkımların gerçekleştirildiğini aktaran yetkili, Yenidoğan Mahallesi’ndeki bu yıkımın toplu konut için yapıldığını ve tapusu olan ailelere toplu konuttan daire verileceğini ifade etti.  

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir