YALAN

Özgür Gündem'in "Kürt'ün Evi Her Yerde Yıkılıyor" Yalanı

Özgür Gündem'in "Kürt'ün Evi Her Yerde Yıkılıyor" Yalanı

Özgür Gündem Gazetesi’nde dün yayınlanan bir haberde, AK Partili Ankara Altındağ Belediyesi’nin  Yenidoğan Mahallesi’nde büyük çoğunluğunu kürt vatandaşların oluşturduğu bazı ailelerin evlerinin “HDP’ye oy verdikleri” gerekçesiyle yıkıldığı iddia edildi. Ancak, haberin ikinci paragrafına geçildiğinde evlerin hiçbir gerekçe gösterilmeden yıkıldığı belirtildi. Haberde hem HDP’ye oy vermenin gerekçe olduğu iddia edilirken, hem de hiçbr gerekçe gösterilmediğinin ifade edilmesi mantık hatasını gözler önüne serdi.  

Ankara Altındağ Belediyesi’nden görüştüğümüz bir yetkili, iddiayı oldukça komik bulduğunu ifade ederek, yıllarca kaçak konut yıkımı gerçekleştirdiklerini belirtti. Yol açma, toplu konut inşası gibi gerekçelerle bu yıkımların gerçekleştirildiğini aktaran yetkili, Yenidoğan Mahallesi’ndeki bu yıkımın toplu konut için yapıldığını ve tapusu olan ailelere toplu konuttan daire verileceğini ifade etti.  

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir