YALAN

Cumhuriyet'in "ABD'den Sert Açıklama: Bu Saldırı Erdoğan’ın IŞİD'e Verdiği Desteğin Sonucudur!" Çarpıtması

Cumhuriyet'in "ABD'den Sert Açıklama: Bu Saldırı Erdoğan’ın IŞİD'e Verdiği Desteğin Sonucudur!" Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün, “ABD’den sert açıklama: Bu saldırı Erdoğan’ın IŞİD’e verdiği desteğin sonucudur” başlıklı bir haber yayınlandı.

Haberin başlığı ABD’den resmi bir açıklama geldiğini akıllara getirirken haber içeriğine bakıldığında herhangi  bir resmi açıklama olmadığı görüldü. Haberde, eski başkanlardan Bill Clinton, George W. Ve Başkan Barack Obama döneminde de bir süre öncesine kadar, Amerika Dışişleri Bakanlığı’nda kıdemli danışman olarak görev yapan Columbia Üniversitesi Barış ve İnsan Hakları Bölüm Başkanı Profesör David Phillips’in görüşlerine yer verildi. Herhangi bir resmi kimliği olmayan Phillips’in görüşlerinin ABD’den yapılan resmi bir açıklama gibi sunulması, Cumhuriyet Gazetesi’nin açık bir çarpıtmasıdır.

Ayrıca, Phillips’in Türkiye’nin IŞİD’e karşı sessiz kaldığı iddiası gerçekleri yansıtmamaktadır. Bununla ilgili şu haberimize bakabilirsiniz:

http://gununyalanlari.com/yalan/446-turkiye-isidi-destekliyor-yalani

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir