YALAN

"Türkiye IŞİD'i Destekliyor" Yalanı

"Türkiye IŞİD'i Destekliyor" Yalanı

Son yıllarda, ulusal ve uluslararası medyada Türkiye’nin Suriye’de özellikle YPG/PYD tehdidine karşı IŞİD’i desteklediği sık sık gündeme getirildi. Bu iddialar, Eylül 2014’te IŞİD’in YPG/PYD’nin kontrolünde bulunan Kobane’yi kuşatmasıyla Türkiye aleyhinde uluslararası bir kampanyaya dönüştü. Bu kampanyaya 30 Eylül 2015’te hava harekatına başlayarak Suriye’deki iç savaşa müdahil olan ve muhalifleri bombalayarak Türkiye’yle karşı karşıya gelmiş bulunan Rusya da dahil oldu.  

Rusya Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova kamuoyuna birçok kez ellerinde Türkiye’nin IŞİD’i desteklediğine dair belgelerinolduğunu ilan etti. Ulusal medyada da bu kampanyaya destek veren birçok haber yapıldı. Paralel yapıya yakın medya kuruluşlarından olan Bugün Gazetesi’nde, Suriye sınırındaki Akçakale Gümrük Kapısı'ndan IŞİD'e silah yapımında kullanılan malzeme sevkiyatı yapıldığı iddia edildi. Birgün Gazetesi’nde de IŞİD’li teröristlerin rahatça Türkiye’ye girip çıktıkları ve yaralıların devlet hastanesinde tedavi oldukları iddiası ortaya atıldı. Benzer şekilde CHP milletvekili Eren Erdem, Rus devletine ait RT kanalına verdiği röportajda, IŞİD’e Türkiye’den kimyasal silah olarak kullanılan sarin gazı verildiğini iddia etti. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise hükümetin IŞİD’le mücadele etmediğini, tek bir IŞİD’linin bile kelepçelenerek gözaltına alınmadığını iddia etti.

Ancak Türkiye’nin IŞİD’i desteklediği veya göz yumduğuna ilişkin tüm bu iddialar herhangi bir somut delile dayanmadığı gibi, mevcut olgular iddiaların tam tersini ortaya koymaktadır.Türkiye, 10 Ekim 2013’te Bakanlar Kurulu kararıyla IŞİD’i terör örgütü olarak tanımıştır. 25 Kasım 2015’te Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yaptığı konuşmasında IŞİD’le bağlantısı sebebiyle 3000 kişinin gözaltına alındığını, 800 kişinin ise tutuklu olduğunu belirtmiştir. Daha sonra Türkiye, IŞİD’e karşı uluslararası koalisyona katılmış ve askeri ve ekonomik olarak örgütle mücadele etmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri 24 Temmuz 2015 tarihinde Diyarbakır’dan kalkan üç F-16 uçağı ile Suriye’de IŞİD hedeflerine yönelik bir hava operasyonu gerçekleştirerek IŞİD’i bombalamıştır. Türkiye aynı zamanda ABD Hava Kuvvetleri’nin IŞİD’e hava saldırısı yapabilmesi için İncirlik ve Diyarbakır üslerinin kullanılmasına izin vermiştir. 11 Mayıs 2016’da Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Türkiye’nin 2013 yılından beri IŞİD’i terör örgütü olarak tanıdığını ve o zamandan beri terörist muamelesi yaptığının altını çizerek Suriye ve Irak’ta TSK tarafından yaklaşık 1300 IŞİD mensubu teröristin etkisiz hale getirildiğini ve çok sayıda silah, roket, mevzi ve aracın imha edildiğini belirtmiştir.Tüm bu veriler, Türkiye’nin bir terör örgütü olan IŞİD’le mücadele ettiğini, hatta uluslararası koalisyonda bulunan birçok ülkeye nazaran çok daha fazla sıcak çatışmaya girdiğini ve sorumluluk üstlendiğini açıkça göstermektedir. 

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı
YALAN

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı

3 Nisan, 2022
Gazileri bile yalana karıştırdılar
Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı
YALAN

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı

13 Aralık, 2021
CHP'li Ömer Fethi Gürer geçtiğimiz günlerde meclisteki bir konuşmasında çeşitli iddialara yer verdi. CHP'li Gürer, Bakan Pakdemirli'nin Meclis’teki konuşması sırasında gösterdiği “seçilmiş ürünlerde maliyet ve satış fiyatları” tablosuna ilişkin, “Bakan, arpa üreten çiftçiye maliyetinin altında bir fiyat verdiğini itiraf etmiş oldu” ifadelerine yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "arpa fiyatlarına" ilişkin sözlerinin çarpıtılarak farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtıldığının görüldüğü açıkça ifade edildi. Arpa üretiminin kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 30,7, buğday üretiminin ise yüzde 13,9 azaldığı bilgisi verilen açıklamada, "Kuraklığın da etkisiyle birim alandan elde edilen verimin düşmesi kilogram başına düşen maliyeti artırmaktadır. Arpa üretiminin dekara maliyeti, buğdaya göre daha az olmaktadır ancak bu yıl kuraklık nedeniyle dekar başına arpa verimindeki düşüş, buğdaya göre daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu nedenle 1 kilogram arpanın maliyeti, 1 kilogram buğdaya göre daha yüksek oluşmuştur." ifadelerinde bulundu.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı

13 Aralık, 2021
"Muhammed kardeşimizin ailesinin bizden bugüne kadar herhangi bir yardım ve iş talebi olmamıştır."

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir