YALAN

Sol Haber'in "TRT Kürdi'de Program Yapan Gerici" Yalanı

Sol Haber'in "TRT Kürdi'de Program Yapan Gerici" Yalanı

Sol Haber Portalı başta olmak üzere, bazı internet siteleri ve sosyal medyada “Namaz kılmayan idam edilir” dediği videosu yayınlanan Şemsettin Özaykan’ın TRT Kürdi’de program yaptığı ve bu ifadeleri de program esnasında söylediği iddia edildi.

Ancak TRT Kürdi Kanal Koordinatörü Mustafa Ekici twitter hesabından haberi yalanlayarak şu açıklamalarda bulundu:

"Şemsettin Özaykan'ın TRT Kurdi ile herhangi bir ilişkisi yoktur, programcısı değildir, hiç olmamıştır. Söz konusu konuşma TRT Kurdi ekranlarında yapılmamıştır. Söz konusu videonun TRT Kurdi ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Şemsettin Özaykan'ın 2013 yılında Ramazan ayında bir kez konuk olarak katıldığı TRT 6 Sahur Bereketi programının ekran görüntüsünün alınarak, 'TRT Kurdi' programcısı olarak gösterilmesi ve söz konusu konuşmayı TRT Kurdi'de yapmış olarak sunulması kötü niyetli bir çabadır. Söz konusu videoyu kanalımızla irtibatlandırıp, bu karalama kampanyasına aracılık eden kurum ve şahıslarla ilgili gerekli hukuki girişimler başlatılacaktır."

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir