YALAN

Birgül Ayman Güler'in "Güney Afrika Modelinden İlham Alındı Türkiye Bölünecek" Çarpıtması

Birgül Ayman Güler'in "Güney Afrika Modelinden İlham Alındı Türkiye Bölünecek" Çarpıtması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanı olan Mehmet Uçum, yeni anayasaya dair 14 Haziran 2016 tarihinde Bloomberg HT’nin sorularını cevapladı. Uçum’un yaptığı açıklamalar, CHP milletvekili Birgül Ayman Güler’in tepkisini çekti.  Güler, Mehmet Uçum’un Güney Afrika modelini eleştirerek bu modelin federatif bir yapıyı öngördüğünü ve bu sistemin bölücü olduğunu iddia etti. Güler sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’yi, sömürgecilerin ırkçılığın kitabını yazdıkları bu ülkeyle bir tutarak, Öcalan’ı Mandela’yla eşleyerek mesafe almaya çalışıyorlardı. Şimdi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı bu bölücülerin ağzıyla konuşuyor. Güney Afrika anayasasını örnek alacaklarını söylüyor. Açıkça dile getiriyor; Atatürksüz anayasa diyor. Bu, Türkiye’nin kimliğini yırtmak demek, Türk Milletini silmek demek. Cumhurbaşkanı başdanışmanı herşeyi ele veriyor. Türkiye’yi yalnızca ‘yeni bir kimlik’ ile boyamakla yetinmeyecek. Bir de eyaletli başkanlık rejimine itecek.”

Ancak, Mehmet Uçum, yaptığı açıklamada, Güney Afrika ve İzlanda modellerinin yeni anayasa yapım sürecine ilişkin referans olarak gördüklerini belirtmiştir. Yani bu ülkelerin siyasal sistemleri referans olarak alınmamaktadır.

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir