YALAN

Birgül Ayman Güler'in "Güney Afrika Modelinden İlham Alındı Türkiye Bölünecek" Çarpıtması

Birgül Ayman Güler'in "Güney Afrika Modelinden İlham Alındı Türkiye Bölünecek" Çarpıtması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanı olan Mehmet Uçum, yeni anayasaya dair 14 Haziran 2016 tarihinde Bloomberg HT’nin sorularını cevapladı. Uçum’un yaptığı açıklamalar, CHP milletvekili Birgül Ayman Güler’in tepkisini çekti.  Güler, Mehmet Uçum’un Güney Afrika modelini eleştirerek bu modelin federatif bir yapıyı öngördüğünü ve bu sistemin bölücü olduğunu iddia etti. Güler sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’yi, sömürgecilerin ırkçılığın kitabını yazdıkları bu ülkeyle bir tutarak, Öcalan’ı Mandela’yla eşleyerek mesafe almaya çalışıyorlardı. Şimdi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı bu bölücülerin ağzıyla konuşuyor. Güney Afrika anayasasını örnek alacaklarını söylüyor. Açıkça dile getiriyor; Atatürksüz anayasa diyor. Bu, Türkiye’nin kimliğini yırtmak demek, Türk Milletini silmek demek. Cumhurbaşkanı başdanışmanı herşeyi ele veriyor. Türkiye’yi yalnızca ‘yeni bir kimlik’ ile boyamakla yetinmeyecek. Bir de eyaletli başkanlık rejimine itecek.”

Ancak, Mehmet Uçum, yaptığı açıklamada, Güney Afrika ve İzlanda modellerinin yeni anayasa yapım sürecine ilişkin referans olarak gördüklerini belirtmiştir. Yani bu ülkelerin siyasal sistemleri referans olarak alınmamaktadır.

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir