YALAN

Birgül Ayman Güler'in "Güney Afrika Modelinden İlham Alındı Türkiye Bölünecek" Çarpıtması

Birgül Ayman Güler'in "Güney Afrika Modelinden İlham Alındı Türkiye Bölünecek" Çarpıtması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanı olan Mehmet Uçum, yeni anayasaya dair 14 Haziran 2016 tarihinde Bloomberg HT’nin sorularını cevapladı. Uçum’un yaptığı açıklamalar, CHP milletvekili Birgül Ayman Güler’in tepkisini çekti.  Güler, Mehmet Uçum’un Güney Afrika modelini eleştirerek bu modelin federatif bir yapıyı öngördüğünü ve bu sistemin bölücü olduğunu iddia etti. Güler sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’yi, sömürgecilerin ırkçılığın kitabını yazdıkları bu ülkeyle bir tutarak, Öcalan’ı Mandela’yla eşleyerek mesafe almaya çalışıyorlardı. Şimdi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı bu bölücülerin ağzıyla konuşuyor. Güney Afrika anayasasını örnek alacaklarını söylüyor. Açıkça dile getiriyor; Atatürksüz anayasa diyor. Bu, Türkiye’nin kimliğini yırtmak demek, Türk Milletini silmek demek. Cumhurbaşkanı başdanışmanı herşeyi ele veriyor. Türkiye’yi yalnızca ‘yeni bir kimlik’ ile boyamakla yetinmeyecek. Bir de eyaletli başkanlık rejimine itecek.”

Ancak, Mehmet Uçum, yaptığı açıklamada, Güney Afrika ve İzlanda modellerinin yeni anayasa yapım sürecine ilişkin referans olarak gördüklerini belirtmiştir. Yani bu ülkelerin siyasal sistemleri referans olarak alınmamaktadır.

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir