YALAN

Diken'in "Karartmaya Devam: RTÜK, Midyat’taki Saldırıya İlişkin Yayın Yasağı Getirdi” Çarpıtması

Diken'in "Karartmaya Devam: RTÜK, Midyat’taki Saldırıya İlişkin Yayın Yasağı Getirdi” Çarpıtması

Diken Haber Sitesi, bugün  “Karartmaya devam: RTÜK, Midyat’taki saldırıya ilişkin yayın yasağı getirdi” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde, bugün Mardin’in Midyat İlçesi’nde meydana gelen terör saldırısına ilişkin RTÜK’ün yayın yasağı getirdiği, ve bu şekilde gerçekleri kararttığı iddia edildi.

Ancak, RTÜK’ün sitesinden yapılan açıklamada 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri hakkındaki kanunun 7.maddesine vurgu yapılarak “Milli Güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda geçici yayın yasağı getirilebileceği öngörülmektedir.” Denildi. Açıklamada ayrıca şu ifadelere de yer verildi:

Yayın yasağı;

-Patlamaya ilişkin olarak, patlama anı, patlama sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa patlama sonucu yaralanan veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara,

-Olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için, resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlara,

Yayınlarda kesinlikle yer verilmemesini içermektedir.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir