YALAN

Agos'un “Erdoğan yine Ermenistanlıları tehdit etti: Geri göndeririz” Çarpıtması

Agos'un “Erdoğan yine Ermenistanlıları tehdit etti: Geri göndeririz” Çarpıtması

4 Haziran 2016’da Agos Gazetesi’nde, “Erdoğan yine Ermenistanlıları tehdit etti: Geri göndeririz” başlıklı bir haber yayınlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına yer verilen haberde, Erdoğan’ın Alman Parlamentosu’nun Ermeni soykırımı tasarısını kabul etmesi üzerine Türkiye’de yaşayan Ermenistanlıları ülkelerine gönderme tehdidinde bulunduğu ileri sürüldü. Erdoğan’ın, “Şu anda ülkemde 100 bine yakın Ermeni var. Bunların yarıya yakını bizim vatandaşımızdır. Şu anda bizim ülkemizde yaşıyorlar, burada çalışıyorlar ama bir de bizim vatandaşımız olmayan bir o kadar da şu anda Türkiye'de Ermeni var. Biz eğer bu noktada böyle bir hassasiyeti gözetmemiş olsak şu anda bizim vatandaşımız olmayan Ermenileri biz niye ülkemizde tutalım?Şu anda Avrupalıların yaptığı gibi biz de onları Ermenistan'a göndeririz. Yaparız bunu.” Şeklinde konuşması aktarıldı.

Ancak Agos’un iddiasının aksine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında Ermenileri geri göndermekle tehdit etmediği, bilakis Türkiye’nin Ermenilere yönelik gözettiği hassasiyeti vurgulamak istediği görülmektedir. Bu bağlamda, vatandaş olmasa dahi yabancı statüsünde Türkiye’ye gelen Ermenilere Türkiye’nin kucak açtığı belirtilmektedir.     

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi
YALAN

İyi Partili Lütfü Türkkan'a Cevap Ak Partili Öznur Çalık'tan Geldi

26 Ekim, 2020
İyi Partili Lütfü Türkkan’ın algı çalışması işe yaramadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya’daki açıklamasını çarpıtmaya çalışan Türkan’a cevabını Ak Partili Öznur Çalık verdi.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir