YALAN

Sözcü'nün "Yargıtay Başkanı Erdoğan'ı Devlet Başkanı İlan Etti" Yanlışı

Sözcü'nün "Yargıtay Başkanı Erdoğan'ı Devlet Başkanı İlan Etti" Yanlışı

Sözcü Gazetesi’nde 26 Mayıs 2016 tarihinde “Yargıtay Başkanı’ndan Büyük Skandal” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rize’de beraber çay toplayarak gazetecilere verdikleri samimi pozlar nedeniyle eleştirilere konu olan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in konuyla ilgili yaptığı açıklamaya yer verildi. Cirit, yaptığı açıklamada, bu eleştirileri anlayamadığını, Devlet Başkanı’yla birarada olmaktan onur duyduğunu, Devlet Başkanı’nın, devletin başı ve milli birliğimizin sembolü olduğunu ifade etti. Ancak haberde, Yargıtay Başkanı Cirit’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili “Devlet Başkanı” ifadesini kullanmasının yanlış olduğu iddia edilerek Cirit’in Cumhurbaşkanı’nı Devlet Başkanı ilan ettiği öne sürülmüştür.

Ancak haberin iddiasının aksine, Devlet Başkanı’na Cumhuriyet reijimi ile yönetilen ülkelerde Cumhurbaşkanı denmektedir. Devlet Başkanı, Devletin en yüksek seviyedeki yöneticisi ve başıdır. 1982 Anayasası’nda, Cumhurbaşkanı’nın devletin başı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başkomutanı olduğu belirtilmiştir. Devlet Başkanı ibaresi Türkiye’de yaygın olarak kullanılmamakla birlikte, Cumhurbaşkanı için Devlet Başkanı ifadesini kullanmak yanlış değildir. Zira Türkiye de bir cumhuriyet rejimidir ve Cumhurbaşkanı, aynı zamanda Devlet Başkanı olmaktadır. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan için Devlet Başkanı ifadesini kullanmanın Başkanlık sistemiyle bir ilgisi bulunmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir