YALAN

Sözcü'nün "Yargıtay Başkanı Erdoğan'ı Devlet Başkanı İlan Etti" Yanlışı

Sözcü'nün "Yargıtay Başkanı Erdoğan'ı Devlet Başkanı İlan Etti" Yanlışı

Sözcü Gazetesi’nde 26 Mayıs 2016 tarihinde “Yargıtay Başkanı’ndan Büyük Skandal” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rize’de beraber çay toplayarak gazetecilere verdikleri samimi pozlar nedeniyle eleştirilere konu olan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in konuyla ilgili yaptığı açıklamaya yer verildi. Cirit, yaptığı açıklamada, bu eleştirileri anlayamadığını, Devlet Başkanı’yla birarada olmaktan onur duyduğunu, Devlet Başkanı’nın, devletin başı ve milli birliğimizin sembolü olduğunu ifade etti. Ancak haberde, Yargıtay Başkanı Cirit’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili “Devlet Başkanı” ifadesini kullanmasının yanlış olduğu iddia edilerek Cirit’in Cumhurbaşkanı’nı Devlet Başkanı ilan ettiği öne sürülmüştür.

Ancak haberin iddiasının aksine, Devlet Başkanı’na Cumhuriyet reijimi ile yönetilen ülkelerde Cumhurbaşkanı denmektedir. Devlet Başkanı, Devletin en yüksek seviyedeki yöneticisi ve başıdır. 1982 Anayasası’nda, Cumhurbaşkanı’nın devletin başı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başkomutanı olduğu belirtilmiştir. Devlet Başkanı ibaresi Türkiye’de yaygın olarak kullanılmamakla birlikte, Cumhurbaşkanı için Devlet Başkanı ifadesini kullanmak yanlış değildir. Zira Türkiye de bir cumhuriyet rejimidir ve Cumhurbaşkanı, aynı zamanda Devlet Başkanı olmaktadır. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan için Devlet Başkanı ifadesini kullanmanın Başkanlık sistemiyle bir ilgisi bulunmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir