YALAN

CNN Türk ve Cumhuriyet'in "Çavuşoğlu: “DAEŞ’i Yok Edecek Stratejimiz Bile Yok” Çarpıtması

CNN Türk ve Cumhuriyet'in "Çavuşoğlu: “DAEŞ’i Yok Edecek Stratejimiz Bile Yok” Çarpıtması

Dünyada şiddete varan aşırılığın önlenmesi amacıyla yerel yönetimler arasında kurulan Güçlü Şehirler Ağı'nın Zirve’nin açılış oturumunda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’nin durumu, DAEŞ’le mücadele, Mülteciler gibi konular hakkında açıklamalarda bulundu. CNN Türk haber sitesi de konuyla ilgili bugün yayınladığı haberinde “Çavuşoğlu: “DAEŞ’i yok edecek stratejimiz bile yok” başlığını verdi. Cumhuriyet Gazetesi de haberi, “Bakan Çavuşoğlu’ndan IŞİD itirafı” başlığıyla sundu.

Ancak, Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarının bütününe baktığımızda, Amerika’nın YPG ile olan ortaklığına işaret ettiği, dünyada DAEŞ’le mücadele konusunda ortak ve sağlıklı bir strateji izlenmediği, aksine başka radikal gruplardan medet umulduğunu belirttiği görülmüştür. Türkiye’nin dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan sorunu kendi sorunu gibi hisseden anlayışa sahip olduğunu belirten Çavuşoğlu şu açıklamalarda bulunmuştur: “Ankara bugün güvenli değilse Londra da güvenli değil. Tokyo güvenli değilse Lahor da güvenli değil. Küresel sorunlara karşı ortak ve güçlü tavırlar sergilememiz lazım. Bir terör örgütüyle mücadele için başka terör örgütlerine bel bağlamak, ona güvenmek suya düşenin yılana sarılması gibidir. DAEŞ'e karşı 65 ülkeyiz, koalisyon içinde. Fakat DAEŞ'i yok edecek stratejimiz bile yok. Bölük pörçük bazı stratejilerimiz var. Birçoğu da işlemedi. Arazideki başka radikal gruplardan medet umar hale geldik"

Buna göre, CNN Türk ve Cumhuriyet “DAEŞ’i yok edecek stratejimiz bile yok” başlığıyla Çavuşoğlu’nun sözlerini çarpıtarak sunmuştur.Çavuşoğlu açıklamalarında DAEŞ’le mücadele konusunda strateji geliştirmeyenin Türkiye değil,Türkiye’nin de dahil olduğu DAEŞ’e karşı koalisyonda yer alan 65 ülke olduğunu belirtmiştir.

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir