YALAN

CNN Türk ve Cumhuriyet'in "Çavuşoğlu: “DAEŞ’i Yok Edecek Stratejimiz Bile Yok” Çarpıtması

CNN Türk ve Cumhuriyet'in "Çavuşoğlu: “DAEŞ’i Yok Edecek Stratejimiz Bile Yok” Çarpıtması

Dünyada şiddete varan aşırılığın önlenmesi amacıyla yerel yönetimler arasında kurulan Güçlü Şehirler Ağı'nın Zirve’nin açılış oturumunda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’nin durumu, DAEŞ’le mücadele, Mülteciler gibi konular hakkında açıklamalarda bulundu. CNN Türk haber sitesi de konuyla ilgili bugün yayınladığı haberinde “Çavuşoğlu: “DAEŞ’i yok edecek stratejimiz bile yok” başlığını verdi. Cumhuriyet Gazetesi de haberi, “Bakan Çavuşoğlu’ndan IŞİD itirafı” başlığıyla sundu.

Ancak, Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarının bütününe baktığımızda, Amerika’nın YPG ile olan ortaklığına işaret ettiği, dünyada DAEŞ’le mücadele konusunda ortak ve sağlıklı bir strateji izlenmediği, aksine başka radikal gruplardan medet umulduğunu belirttiği görülmüştür. Türkiye’nin dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan sorunu kendi sorunu gibi hisseden anlayışa sahip olduğunu belirten Çavuşoğlu şu açıklamalarda bulunmuştur: “Ankara bugün güvenli değilse Londra da güvenli değil. Tokyo güvenli değilse Lahor da güvenli değil. Küresel sorunlara karşı ortak ve güçlü tavırlar sergilememiz lazım. Bir terör örgütüyle mücadele için başka terör örgütlerine bel bağlamak, ona güvenmek suya düşenin yılana sarılması gibidir. DAEŞ'e karşı 65 ülkeyiz, koalisyon içinde. Fakat DAEŞ'i yok edecek stratejimiz bile yok. Bölük pörçük bazı stratejilerimiz var. Birçoğu da işlemedi. Arazideki başka radikal gruplardan medet umar hale geldik"

Buna göre, CNN Türk ve Cumhuriyet “DAEŞ’i yok edecek stratejimiz bile yok” başlığıyla Çavuşoğlu’nun sözlerini çarpıtarak sunmuştur.Çavuşoğlu açıklamalarında DAEŞ’le mücadele konusunda strateji geliştirmeyenin Türkiye değil,Türkiye’nin de dahil olduğu DAEŞ’e karşı koalisyonda yer alan 65 ülke olduğunu belirtmiştir.

Yalan Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir