YALAN

Cumhuriyet'in "Erdoğan İki Gün Sonra Çark Etti: Vizeleri Kaldırın" Çarpıtması

Cumhuriyet'in "Erdoğan İki Gün Sonra Çark Etti: Vizeleri Kaldırın" Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün, “Erdoğan İki Gün Sonra Çark Etti: Vizeleri Kaldırın” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, iki gün önce AB'ye "Kusura bakma. Biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git" şeklinde çıkış yapan Erdoğan’ın, bugün yayınladığı Avrupa Günü mesajında, "vizelerin kaldırılmasının bıkkınlığı gidereceğini" belirterek, Türkiye'ye uygulanan vizelerin kalkmasını istediği belirtildi.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki gün önce yaptığı açıklamayla bugün yaptığı açıklama arasında Cumhuriyet’in iddia ettiği gibi bir “çark etme” durumu söz konusu değildir. Erdoğan, iki gün önceki konuşmasında AB’nin vizelerin kalkması için Türkiye’nin terörle mücadele yasasını değiştirmesi talebini eleştirerek bu durumu “bize de ‘vize kaldıracağım, bunun şartı, şunu değiştirmen...’ Kusura bakma, hadi bakalım biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git. Kiminle anlaşabiliyorsan onlarla da anlaş.” şeklinde ifade etmiştir. Böylece Erdoğan, terörle mücadele konusunda pazarlık yapılmayacağını ortaya koymuştur. İki gün sonra ise Erdoğan, Türkiye’nin  AB’nin terörle mücadele konusunda daha kararlı bir tutum sergilemesi gerektiğini düşündüğünü ve üzerinde anlaşılmış olan vize muafiyetinin, AB kapısında beklemekten doğan bıkkınlığı bir nebze olsun gidereceğini belirtmiştir. Erdoğan açıklamasında terörle mücadele yasasının değiştirilmesine yönelik bir geri adım atmış değildir. Dolayısıyla Cuhmuriyet’in iddiası açık bir çarpıtmadır. 

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir