YALAN

Cumhuriyet'in "Erdoğan İki Gün Sonra Çark Etti: Vizeleri Kaldırın" Çarpıtması

Cumhuriyet'in "Erdoğan İki Gün Sonra Çark Etti: Vizeleri Kaldırın" Çarpıtması

Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün, “Erdoğan İki Gün Sonra Çark Etti: Vizeleri Kaldırın” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, iki gün önce AB'ye "Kusura bakma. Biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git" şeklinde çıkış yapan Erdoğan’ın, bugün yayınladığı Avrupa Günü mesajında, "vizelerin kaldırılmasının bıkkınlığı gidereceğini" belirterek, Türkiye'ye uygulanan vizelerin kalkmasını istediği belirtildi.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki gün önce yaptığı açıklamayla bugün yaptığı açıklama arasında Cumhuriyet’in iddia ettiği gibi bir “çark etme” durumu söz konusu değildir. Erdoğan, iki gün önceki konuşmasında AB’nin vizelerin kalkması için Türkiye’nin terörle mücadele yasasını değiştirmesi talebini eleştirerek bu durumu “bize de ‘vize kaldıracağım, bunun şartı, şunu değiştirmen...’ Kusura bakma, hadi bakalım biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git. Kiminle anlaşabiliyorsan onlarla da anlaş.” şeklinde ifade etmiştir. Böylece Erdoğan, terörle mücadele konusunda pazarlık yapılmayacağını ortaya koymuştur. İki gün sonra ise Erdoğan, Türkiye’nin  AB’nin terörle mücadele konusunda daha kararlı bir tutum sergilemesi gerektiğini düşündüğünü ve üzerinde anlaşılmış olan vize muafiyetinin, AB kapısında beklemekten doğan bıkkınlığı bir nebze olsun gidereceğini belirtmiştir. Erdoğan açıklamasında terörle mücadele yasasının değiştirilmesine yönelik bir geri adım atmış değildir. Dolayısıyla Cuhmuriyet’in iddiası açık bir çarpıtmadır. 

Doğru Haber Görseli

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir