YALAN

Cemil Bayık'ın "Diyarbakır'da Sağlık Ekipleri Hepatit B Salgını Başlattı" Yalanı

Cemil Bayık'ın "Diyarbakır'da Sağlık Ekipleri Hepatit B Salgını Başlattı" Yalanı

Terör örgütü yöneticilerinden, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık Diyarbakır'da sağlık ekipleri adı altında halka bazı ilaç ve iğneler dağıtılarak Hepatit B hastalığı yayıldığını ileri sürdü. Bayık, "Çocuklara el uzatıyorlar, gençliğin içinde eroini kullanımını yayıyor, fuhuş ve her türlü ahlaksızlığı geliştiriyorlar. Ayrıca tedavi aracılığıyla bazı hastalıkları yayıyorlar" dedi. Bayık, Diyarbakır merkezinde, bazı kasaba ve köylerinde sağlık ekipleri adı altında halka bazı ilaç ve iğneler dağıtıldığını, bunların kullanımı sonucunda gençlerde yüzde yirmi beş oranında Hepatit B hastalığı geliştiğinin söylendiğini iddia etti. 

Dört sene önce de “Diyarbakırlılara Hepatit B aşısı yapmıyorlar. Yenidoğan çocuklar bile aşısızlık nedeniyle hastalığa yakalanıyor” iddiasında bulunan Cemil Bayık’ın iddialarını neye dayandırdığı bilinmemekle birlikte, nasıl bir çalışma ile Diyarbakır’da yüzde yirmi beş oranında Hepatit B hastalığının geliştiğini bildiği de merak edilmektedir. 

Türkiye’de aşı takvimi içinde uygulanan Hepatit B aşısı, doğumda, 1. Ayın sonunda ve 6. ayın sonunda olmak üzere 3 doz halinde yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı, aşı takviminde yer alan tüm aşıları ücretsiz olarak yapmaktadır. Türkiye’nin aşılama konusunda dünyada ilk sıralarda olduğu bilinmekle birlikte, 2014 sağlık yıllığı istatistiklerine göre aşılama hızı Türkiye genelinde 2002 yılına göre yüzde 72’den yüzde 95’e, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise yüzde 50’den yüzde 95’e çıkmıştır.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir