YALAN

Amed Today'in "Mehmet Eymür Orhan Miroğlu İçin 'MİT Ajanı' Dedi" Yalanı

Amed Today'in "Mehmet Eymür Orhan Miroğlu İçin 'MİT Ajanı' Dedi" Yalanı

18 Mart 2016 tarihli bir Amed Today haberinde, MİT Kontrterör Dairesi Eski Başkanı Mehmet Eymür’ün Musa Anter’in öldürüldüğü saldırıda yanında bulunan ve saldırıdan yaralı olarak kurtulan AK Parti Milletvekili Orhan Miroğlu’nun “MİT Ajanı” olduğunu söylediği iddia edildi. 

Haberde, birleştirilen JİTEM Ana Davası ve Musa Anter Cinayeti Davası’nda tanık olarak ifade veren Eymür’ün Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın sorgusuna katıldığı belirtildi. Mehmet Eymür’ün şu sözleri söylediği iddia edildi: “Mahmut Yıldırım, sorgusu sırasında Musa Anter'i çağırtmak için PKK Diyarbakır komite başkanını getirttiğini, para veya başka şeylerle PKK'ya çok şey yaptırdıklarını söyledi. Yıldırım sorgusunda Orhan Miroğlu'nu 'Tayfun' diye tanıdığını, PKK'nın üzerine kalsın diye Orhan Miroğlu'nu yaralı bıraktım' dedi."


Konuyla ilgili açıklama yapan Mehmet Eymür, bu haberde iddia edilenin aksine "Miroğlu'nun MİT'e çalıştığı ya da Musa Anter cinayetinde yer almış olabileceği" yönünde bir ifade vermediğini kaydetti. "Orhan Miroğlu bu işin içinde olsa niye vurulur" diye soran Mehmet Eymür, "Adam hem MİT ajanı, hem o tarafa çalışıyor hem de vuruluyor. Bunu neye bağlıyorsunuz, bunun nasıl bir mantığı var? Miroğlu, 5 tane mermi yemiş o zaman. Davanın açılması için şikayetçi olan da Miroğlu'dur. Susurluk olayını ilk defa ortaya koyan benim. Ama, Susurluk'ta sanık olarak ifademi aldılar. Türkiye'de maalesef işler böyle.” değerlendirmesinde bulundu.

Son Yalanlar

Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.
Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı
YALAN

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı

3 Nisan, 2022
Gazileri bile yalana karıştırdılar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir