YALAN

Amed Today'in "Mehmet Eymür Orhan Miroğlu İçin 'MİT Ajanı' Dedi" Yalanı

Amed Today'in "Mehmet Eymür Orhan Miroğlu İçin 'MİT Ajanı' Dedi" Yalanı

18 Mart 2016 tarihli bir Amed Today haberinde, MİT Kontrterör Dairesi Eski Başkanı Mehmet Eymür’ün Musa Anter’in öldürüldüğü saldırıda yanında bulunan ve saldırıdan yaralı olarak kurtulan AK Parti Milletvekili Orhan Miroğlu’nun “MİT Ajanı” olduğunu söylediği iddia edildi. 

Haberde, birleştirilen JİTEM Ana Davası ve Musa Anter Cinayeti Davası’nda tanık olarak ifade veren Eymür’ün Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın sorgusuna katıldığı belirtildi. Mehmet Eymür’ün şu sözleri söylediği iddia edildi: “Mahmut Yıldırım, sorgusu sırasında Musa Anter'i çağırtmak için PKK Diyarbakır komite başkanını getirttiğini, para veya başka şeylerle PKK'ya çok şey yaptırdıklarını söyledi. Yıldırım sorgusunda Orhan Miroğlu'nu 'Tayfun' diye tanıdığını, PKK'nın üzerine kalsın diye Orhan Miroğlu'nu yaralı bıraktım' dedi."


Konuyla ilgili açıklama yapan Mehmet Eymür, bu haberde iddia edilenin aksine "Miroğlu'nun MİT'e çalıştığı ya da Musa Anter cinayetinde yer almış olabileceği" yönünde bir ifade vermediğini kaydetti. "Orhan Miroğlu bu işin içinde olsa niye vurulur" diye soran Mehmet Eymür, "Adam hem MİT ajanı, hem o tarafa çalışıyor hem de vuruluyor. Bunu neye bağlıyorsunuz, bunun nasıl bir mantığı var? Miroğlu, 5 tane mermi yemiş o zaman. Davanın açılması için şikayetçi olan da Miroğlu'dur. Susurluk olayını ilk defa ortaya koyan benim. Ama, Susurluk'ta sanık olarak ifademi aldılar. Türkiye'de maalesef işler böyle.” değerlendirmesinde bulundu.

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir