YALAN

Evrensel'in "Ankara Valiliği'nden Skandal Talimat: Her Okula TEM Şubesi" Çarpıtması

Evrensel'in "Ankara Valiliği'nden Skandal Talimat: Her Okula TEM Şubesi" Çarpıtması

Evrensel Gazetesi’nde bugün, "Ankara Valiliği’nden skandal talimat: Her okula TEM şubesi” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Ankara'da Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden resmi ve özel tüm okul müdürlerine gönderilen bir yazıda Valilik talimatı doğrultusunda terörle mücadele için öğretmenlerden oluşan bir komisyonla çalışmalar yapılması ve her ay rapor vermesi istendiğinin ortaya çıktığı iddia edildi. 

Ancak haberin içeriği haber başlığı ile uyuşmamaktadır. Başlıkta, her okulun bünyesinde Terörle Mücadele (TEM) şubesi oluşturulacağı iddiası yer almaktadır. Halbuki haberin içeriğinde, Valiliğin talimatı üzerine terörle mücadele konusunda belli branşlardan öğretmenlerin belirli gün ve haftalarda uygun yöntemlerle bu hususta çalışmalar yapılmasını öngören bir belge sunulmaktadır. Dolayısıyla TEM şubesi kurulacağı iddiası, terörle mücadele için öğretmenlerden oluşacak bir komisyon kurulması talebini çarpıtmaktadır.   

 

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir