YALAN

Evrensel'in "Ankara Valiliği'nden Skandal Talimat: Her Okula TEM Şubesi" Çarpıtması

Evrensel'in "Ankara Valiliği'nden Skandal Talimat: Her Okula TEM Şubesi" Çarpıtması

Evrensel Gazetesi’nde bugün, "Ankara Valiliği’nden skandal talimat: Her okula TEM şubesi” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Ankara'da Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden resmi ve özel tüm okul müdürlerine gönderilen bir yazıda Valilik talimatı doğrultusunda terörle mücadele için öğretmenlerden oluşan bir komisyonla çalışmalar yapılması ve her ay rapor vermesi istendiğinin ortaya çıktığı iddia edildi. 

Ancak haberin içeriği haber başlığı ile uyuşmamaktadır. Başlıkta, her okulun bünyesinde Terörle Mücadele (TEM) şubesi oluşturulacağı iddiası yer almaktadır. Halbuki haberin içeriğinde, Valiliğin talimatı üzerine terörle mücadele konusunda belli branşlardan öğretmenlerin belirli gün ve haftalarda uygun yöntemlerle bu hususta çalışmalar yapılmasını öngören bir belge sunulmaktadır. Dolayısıyla TEM şubesi kurulacağı iddiası, terörle mücadele için öğretmenlerden oluşacak bir komisyon kurulması talebini çarpıtmaktadır.   

 

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir