YALAN

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Olayı Hakkındaki Yalan ve Çarpıtmalar

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Olayı Hakkındaki Yalan ve Çarpıtmalar

Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, 31 Mart 2015 tarihinde, İstanbul Adalet Sarayı’nda  DHKP-C’li iki terörist tarafından rehin alındı. Teröristler, soruşturmada adı geçen polislerin isimlerinin açıklanarak, halk mahkemesinde yargılanmasını istedi. Polisin 8 saat süren müzakare çabalarına rağmen yurtdışından gelen bir telefon sonrası teröristler 5 el ateş ederek, Savcı Kiraz’ı şehit etti.

Olay sonrası medyada başlayan bazı tartışmalarda, yapılan yorumlarda Savcı Kiraz’ın katillerinin adalet arayışında olan iki genç olduğu vurgulanıyordu.Bu yorumlara göre, devlet yaşatmayı değil, öldürmeyi seçmiş, savcıyı da adalet arayışında olan “iki genci” de katletmişti. 

 

 

 

Peki işin doğrusu neydi?

Tarih 31 Mart 2015.. Saat 12:36.. DHKP-C militanları Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol, İstanbul Çağlayan Adliyesi'ne sahte avukat kimlikleri ve cübbeleriyle girdiler. Berkin Elvan'ın ölümü ile ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ı rehin aldılar, odaya müdahale olursa savcıyı öldüreceklerini söylediler.

Bunun ardından adliye en üst kattan en alt kata doğru sırayla hızlı bir şekilde boşaltılmaya başlandı. Polisin müzakere timi ile İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ve Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan Adliye'ye geldi. Böylece teröristlerle 7 saat 50 dakika boyunca müzakere yapıldı. Teröristler avukat Sezgin Tanrıkulu ile de görüşmek istediler. Bunun üzerine Sezgin Tanrıkulu'na ulaşıldı. Tanrıkulu, teröristlerle müzakere için Adliye'ye geleceğini söyledi ancak söz vermesine rağmen Adliye'ye gitmedi ve kendisine ulaşılmak istendiğinde ise telefonlara cevap vermedi.

Müzakere devam ederken saat 20:22'yi gösterdiğinde, içeriden peş peşe 2 el silah sesi duyuldu. Silahların ateşlenmesiyle birlikte polis şefleri "Müdahale edin!" talimatı verdi. Özel Harekat Polisi kapıya yaklaştığı sırada içeriden 3 el daha silah sesi geldi.

Olaydan bir yıl sonra, 28 Mart  2016 tarihinde operasyon anını gören güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. İki teröristin Savcı Mehmet Selim Kiraz'a 18 saniyede tam 5 kurşun sıktığı, silah seslerinin ardından odada zafer sloganları attığı görüntülere yansıdı.

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir