YALAN

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Olayı Hakkındaki Yalan ve Çarpıtmalar

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Olayı Hakkındaki Yalan ve Çarpıtmalar

Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, 31 Mart 2015 tarihinde, İstanbul Adalet Sarayı’nda  DHKP-C’li iki terörist tarafından rehin alındı. Teröristler, soruşturmada adı geçen polislerin isimlerinin açıklanarak, halk mahkemesinde yargılanmasını istedi. Polisin 8 saat süren müzakare çabalarına rağmen yurtdışından gelen bir telefon sonrası teröristler 5 el ateş ederek, Savcı Kiraz’ı şehit etti.

Olay sonrası medyada başlayan bazı tartışmalarda, yapılan yorumlarda Savcı Kiraz’ın katillerinin adalet arayışında olan iki genç olduğu vurgulanıyordu.Bu yorumlara göre, devlet yaşatmayı değil, öldürmeyi seçmiş, savcıyı da adalet arayışında olan “iki genci” de katletmişti. 

 

 

 

Peki işin doğrusu neydi?

Tarih 31 Mart 2015.. Saat 12:36.. DHKP-C militanları Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol, İstanbul Çağlayan Adliyesi'ne sahte avukat kimlikleri ve cübbeleriyle girdiler. Berkin Elvan'ın ölümü ile ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ı rehin aldılar, odaya müdahale olursa savcıyı öldüreceklerini söylediler.

Bunun ardından adliye en üst kattan en alt kata doğru sırayla hızlı bir şekilde boşaltılmaya başlandı. Polisin müzakere timi ile İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ve Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan Adliye'ye geldi. Böylece teröristlerle 7 saat 50 dakika boyunca müzakere yapıldı. Teröristler avukat Sezgin Tanrıkulu ile de görüşmek istediler. Bunun üzerine Sezgin Tanrıkulu'na ulaşıldı. Tanrıkulu, teröristlerle müzakere için Adliye'ye geleceğini söyledi ancak söz vermesine rağmen Adliye'ye gitmedi ve kendisine ulaşılmak istendiğinde ise telefonlara cevap vermedi.

Müzakere devam ederken saat 20:22'yi gösterdiğinde, içeriden peş peşe 2 el silah sesi duyuldu. Silahların ateşlenmesiyle birlikte polis şefleri "Müdahale edin!" talimatı verdi. Özel Harekat Polisi kapıya yaklaştığı sırada içeriden 3 el daha silah sesi geldi.

Olaydan bir yıl sonra, 28 Mart  2016 tarihinde operasyon anını gören güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. İki teröristin Savcı Mehmet Selim Kiraz'a 18 saniyede tam 5 kurşun sıktığı, silah seslerinin ardından odada zafer sloganları attığı görüntülere yansıdı.

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir