YALAN

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Olayı Hakkındaki Yalan ve Çarpıtmalar

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Olayı Hakkındaki Yalan ve Çarpıtmalar

Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, 31 Mart 2015 tarihinde, İstanbul Adalet Sarayı’nda  DHKP-C’li iki terörist tarafından rehin alındı. Teröristler, soruşturmada adı geçen polislerin isimlerinin açıklanarak, halk mahkemesinde yargılanmasını istedi. Polisin 8 saat süren müzakare çabalarına rağmen yurtdışından gelen bir telefon sonrası teröristler 5 el ateş ederek, Savcı Kiraz’ı şehit etti.

Olay sonrası medyada başlayan bazı tartışmalarda, yapılan yorumlarda Savcı Kiraz’ın katillerinin adalet arayışında olan iki genç olduğu vurgulanıyordu.Bu yorumlara göre, devlet yaşatmayı değil, öldürmeyi seçmiş, savcıyı da adalet arayışında olan “iki genci” de katletmişti. 

 

 

 

Peki işin doğrusu neydi?

Tarih 31 Mart 2015.. Saat 12:36.. DHKP-C militanları Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol, İstanbul Çağlayan Adliyesi'ne sahte avukat kimlikleri ve cübbeleriyle girdiler. Berkin Elvan'ın ölümü ile ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ı rehin aldılar, odaya müdahale olursa savcıyı öldüreceklerini söylediler.

Bunun ardından adliye en üst kattan en alt kata doğru sırayla hızlı bir şekilde boşaltılmaya başlandı. Polisin müzakere timi ile İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ve Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan Adliye'ye geldi. Böylece teröristlerle 7 saat 50 dakika boyunca müzakere yapıldı. Teröristler avukat Sezgin Tanrıkulu ile de görüşmek istediler. Bunun üzerine Sezgin Tanrıkulu'na ulaşıldı. Tanrıkulu, teröristlerle müzakere için Adliye'ye geleceğini söyledi ancak söz vermesine rağmen Adliye'ye gitmedi ve kendisine ulaşılmak istendiğinde ise telefonlara cevap vermedi.

Müzakere devam ederken saat 20:22'yi gösterdiğinde, içeriden peş peşe 2 el silah sesi duyuldu. Silahların ateşlenmesiyle birlikte polis şefleri "Müdahale edin!" talimatı verdi. Özel Harekat Polisi kapıya yaklaştığı sırada içeriden 3 el daha silah sesi geldi.

Olaydan bir yıl sonra, 28 Mart  2016 tarihinde operasyon anını gören güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. İki teröristin Savcı Mehmet Selim Kiraz'a 18 saniyede tam 5 kurşun sıktığı, silah seslerinin ardından odada zafer sloganları attığı görüntülere yansıdı.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir