YALAN

"Sema Ramazanoğlu Tecavüzü Kötü Bir Şey Gibi Yansıtıyorlar Dedi" Yalanı

"Sema Ramazanoğlu Tecavüzü Kötü Bir Şey Gibi Yansıtıyorlar Dedi" Yalanı

Sosyal Medyada bugün dolaşıma sokulan bir görselde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'nun Karaman'da bir öğretmenin 9-10 yaşlarındaki çocuklara uyguladığı cinsel istismara yönelik sözlerinin konulduğu belirtilerek, söz konusu görselde Ramazanoğlu’nun  “Bazı yayın kuruluşları tecavüzü sanki kötü bir şeymiş gibi yansıtarak Ensar Vakfı’nı karalamaya çalışıyor. Buna bir kere rastlanmış olması Ensar Vakfı’nı karalamak için gerekçe olamaz! Oyuna gelmeyelim!” sözlerini söyledi iddia edildi.

Ancak Ramazanoğlu’nun açıklamaları dinlendiğinde tam olarak şu sözleri ifade ettiği görülüyor: “Bakanlığımızın rehabilitasyon ve sosyal hizmet uzmanları, psikologları devreye girdiler, aileler ziyaret edildi, çocuklarımızın rehabilite edilmesi için şu anda çalışmalar başlatıldı. Çocuklarımızın en az travmayla bu dönemi atlatabilmeleri için gerekli bütün psikolojik destek sağlanıyor. Kötü niyetli insanlar her zaman bazı işleri suistimal eden insanlar olabiliyor. Bir  kere rastlanmış olması hizmetleriyle ön plana çıkmış kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz. Biz Ensar Vakfı’nı da tanıyoruz, hizmetlerini de takdir ediyoruz ama öteki taraftan bunu yapan kişi için de sıfır toleransla hukuki açıdan  bütün takibimizi yapıyoruz."

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da resmi sitesinde Ramazanoğlu’nun konuyla ilgili açıklamasını yayınladı. Ramazanoğlu, cinsel istismar olayı ile ilgili yaptığı aıklamanın bağlamından kopartılarak çarpıtıldığını vurgulayarak," Karaman’daki olay bize ulaştığı andan itibaren davaya müdahil olunmasını istedim. Kadına şiddet, çocuğa şiddet ve cinsel istismar olaylarında gerek şahsım gerekse bakanlık olarak sıfır toleransla yaklaşıyoruz. Bu suçu işleyen kişinin en ağır şekilde cezalandırılması için gerekli girişimlerde bulunduk. Olay mağduru çocuklar ve aileleri ile ilgili gerekli rehabilitasyon ve destek çalışmaları eş zamanlı olarak başlatılmıştır. Bu aşağılık, hepimizi derinden yaralayan olayı gerçekleştiren kişinin en ağır şekilde cezalandırılması için takipçisi olmayı hem bakanlığımız adına hem de şahsım adına sürdüreceğim. Bu ve benzeri olaylardaki bakış açımız çok nettir. Mağdurların kişilik haklarının korunması, suçluların da en ağır şekilde cezalandırılması şeklindedir. Asla ve asla ne tolerans göstermemiz ne de üstünün örtülmesine müsaade etmemiz söz konusu değildir. Bunun böyle bilinmesini ve çarpıtılmış bilgilerle oluşturulmaya çalışılan algılara itibar edilmemesini rica ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir