YALAN

"Sema Ramazanoğlu Tecavüzü Kötü Bir Şey Gibi Yansıtıyorlar Dedi" Yalanı

"Sema Ramazanoğlu Tecavüzü Kötü Bir Şey Gibi Yansıtıyorlar Dedi" Yalanı

Sosyal Medyada bugün dolaşıma sokulan bir görselde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'nun Karaman'da bir öğretmenin 9-10 yaşlarındaki çocuklara uyguladığı cinsel istismara yönelik sözlerinin konulduğu belirtilerek, söz konusu görselde Ramazanoğlu’nun  “Bazı yayın kuruluşları tecavüzü sanki kötü bir şeymiş gibi yansıtarak Ensar Vakfı’nı karalamaya çalışıyor. Buna bir kere rastlanmış olması Ensar Vakfı’nı karalamak için gerekçe olamaz! Oyuna gelmeyelim!” sözlerini söyledi iddia edildi.

Ancak Ramazanoğlu’nun açıklamaları dinlendiğinde tam olarak şu sözleri ifade ettiği görülüyor: “Bakanlığımızın rehabilitasyon ve sosyal hizmet uzmanları, psikologları devreye girdiler, aileler ziyaret edildi, çocuklarımızın rehabilite edilmesi için şu anda çalışmalar başlatıldı. Çocuklarımızın en az travmayla bu dönemi atlatabilmeleri için gerekli bütün psikolojik destek sağlanıyor. Kötü niyetli insanlar her zaman bazı işleri suistimal eden insanlar olabiliyor. Bir  kere rastlanmış olması hizmetleriyle ön plana çıkmış kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz. Biz Ensar Vakfı’nı da tanıyoruz, hizmetlerini de takdir ediyoruz ama öteki taraftan bunu yapan kişi için de sıfır toleransla hukuki açıdan  bütün takibimizi yapıyoruz."

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da resmi sitesinde Ramazanoğlu’nun konuyla ilgili açıklamasını yayınladı. Ramazanoğlu, cinsel istismar olayı ile ilgili yaptığı aıklamanın bağlamından kopartılarak çarpıtıldığını vurgulayarak," Karaman’daki olay bize ulaştığı andan itibaren davaya müdahil olunmasını istedim. Kadına şiddet, çocuğa şiddet ve cinsel istismar olaylarında gerek şahsım gerekse bakanlık olarak sıfır toleransla yaklaşıyoruz. Bu suçu işleyen kişinin en ağır şekilde cezalandırılması için gerekli girişimlerde bulunduk. Olay mağduru çocuklar ve aileleri ile ilgili gerekli rehabilitasyon ve destek çalışmaları eş zamanlı olarak başlatılmıştır. Bu aşağılık, hepimizi derinden yaralayan olayı gerçekleştiren kişinin en ağır şekilde cezalandırılması için takipçisi olmayı hem bakanlığımız adına hem de şahsım adına sürdüreceğim. Bu ve benzeri olaylardaki bakış açımız çok nettir. Mağdurların kişilik haklarının korunması, suçluların da en ağır şekilde cezalandırılması şeklindedir. Asla ve asla ne tolerans göstermemiz ne de üstünün örtülmesine müsaade etmemiz söz konusu değildir. Bunun böyle bilinmesini ve çarpıtılmış bilgilerle oluşturulmaya çalışılan algılara itibar edilmemesini rica ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir