YALAN

Sol Haber’in “Erdoğan Brüksel'deki Bombalı Saldırıyı 4 Gün Önce Duyurdu” Yalanı

Sol Haber’in “Erdoğan Brüksel'deki Bombalı Saldırıyı 4 Gün Önce Duyurdu” Yalanı

22 Mart 2016’da Sol Haber Portalı 22 Mart 2016 tarihli bir haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Mart’ta Çanakkale törenindeki konuşmasında Brüksel ve Avrupa Birliği hakkında söylediği sözler hatırlatılarak, Belçika’nın Brüksel şehrinde gerçekleştirilen terör eylemlerini önceden duyurduğu ileri sürüldü. ifade eden bir haber yayımlandı.

Ancak haberin içeriğine ve haberdeki iddianın dayandırıldığı konuşmaya bakıldığında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Avrupa Birliği tarafından da terör örgütü olarak kabul edilen PKK'nın Türkiye'deki terör saldırıları bilinmesine rağmen, Başbakan Davutoğlu Avrupa Birliği ile mülteciler meselesini müzakere için gittiği Brüksel’de, görüşmenin olduğu binanın hemen yanıbaşında PKK sempatizanlarının açtığı çadıra izin verilmesini eleştirdiği anlaşılmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz konusu açıklamaları şöyle: "Brüksel'de veya AB'nin herhangi bir şehrinde bu bombalarının patlamaması için hiçbir sebep yok. Mayın tarlasında dans etmek gibidir bu. Ayağınızın ne zaman mayına basacağını bilemezsiniz ancak bunun kaçınılmaz bir son olduğu da bellidir. Koynunuzda yılan besliyorsunuz. Beslediğiniz o yılan her an sizi de sokabilir. Türkiye'de patlayan bombaların size bir şey ifade etmediği olabilir. Sizin şehirlerinde patladığında bizim ne hissettiğimizi anlayacaksınız, ancak çok geç olacak."

 

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir