YALAN

Alman FAZ Gazetesi/Rainer Hermann’ın “Türkiye’de Basın 1980 Darbesi Döneminde Bile Daha Özgürdü” Yalanı

Alman FAZ Gazetesi/Rainer Hermann’ın “Türkiye’de Basın 1980 Darbesi Döneminde Bile Daha Özgürdü” Yalanı

Alman FAZ Gazetesi 21 Şubat 2016’da Rainer Hermann imzasıyla “Türkiye hatalarından ders çıkarmıyor” başlıklı bir makale yayınladı. Makalede Türkiye’deki medyanın 1980 Darbesi’ni izleyen baskıcı yıllarda bile bugüne göre daha özgür olduğu ve hiçbir zaman bu kadar fazla yayın yasağı konmadığı ileri sürüldü.

İddiaların aksine TBMM tarafından Kasım 2012'de yayınlanan Meclis Araştırma Komisyonu raporuna göre 1980 Darbesi’nden sonra 400 gazeteci için toplam 4000 yıl hapis cezası istendi; gazetecilere 3.315 yıl 6 ay hapis cezası verildi; gazetecilerden istenen toplam tazminat miktarı 12.848.000.000 Türk Lirasıydı; 31 gazeteci cezaevine girdi; 300 gazeteci saldırıya uğradı; 3 gazeteci silahla öldürüldü; gazeteler 300 gün yayın yapamadı; 13 büyük gazete için 303 dava açıldı; 39 ton gazete ve dergi imha edildi. Ayrıca medyanın apolitikleşmesi için basın ve yayın faaliyetlerine yönelik sansür, yasaklama ve sınırlamalar getirildi. Bu da bir tür magazin gazeteciliği anlayışını doğurdu.

1980 Darbesi’nin başındaki isim Genelkurmay Başkanı Kenan Evrendi. Sıkı yönetim ilan eden askeri cunta 3 yıl boyunca yönetimi elinde tuttu. Bu süreçte devletin aldığı kararlar ve yasakların tartışılması engellendi ve medya kuruluşlarına hangi konularda haberler yapılmayacağına dair uyarılar gönderildi.

Can Dündar bu süreçle alakalı şunları kaydetmişti:

“Açık, resmi, katı bir sansür vardı. Neyi yazıp, neyi yazamayacağınızı bilirdiniz. Büromuzun teleksi gün boyu hiç susmaz, sürekli "Yasaklanan Haberler Listesi" geçerdi. Mesela şöyle şeyler: 
Haberlerde uyulması gerekli hususlar:
A) Anarşiye ait hiçbir haber verilmeyecek.
B) MGK'nin idare tarzına karşı tutum ve olaylar verilmeyecek.
C) Herkesi ilgilendirmeyen (küçük yangın, trafik kazası vs.) gibi konular verilmeyecek.
D) Sıkıyönetim bildirileri 2 defa (çok önemliyse 3 defa) yayımlanacak.
E) Silahlı Kuvvetler'in yönetime el koyması ile ilgili olarak halk arasında röportaj yapılacak, bunlar yayına girmeden evvel tasvip alınacaktır.”

Bunun dışında 25 Şubat 1982'de tüm gazetelere yeni yasaklara dair bir uyarı gönderildi. Uyarı, Hükümetin icraatını etkileyecek düzeye çıkmış olan ve her gün yayımlanmakta olan, bakanlar hakkında ‘aksıyor’, ‘yoruldular’, ‘değişecek' gibi yazı, fıkra, haber, makale, espri, şaka türü yazı ve karikatürlerin yasaklanmasını içeriyordu.

Ayrıca Kenan Evren 1982 Anayasası referandurumda ‘ret’ anlamına gelen mavi renginin kullanılmasını yasakladı, mavi üzerine yazan gazeteciler uyarıldı.

Alman gazeteci Hermann’in Türkiye’deki medyanın daha iyi durumda olduğunu ileri sürdüğü 1980 Darbesi sonraki süreçte yasaklama ve sınırlamalara uymayan gazeteler, kapatılma tehlikesi ile karşılaşıyordu. 1998 yılında Mehmet Ali Birand’ın hazırladığı belgeselde konuşan Kenan Evren, konuyla alakalı şunları ifade etmişti:

“Özyönetim komutanın emirlerine aykırı hareket ederse, bu sefer kapatıyor. Hatta bazılarını mahkemeye veriyor. Mahkum olanlar da oldu. Yapmazsa bunu otoriteyi sağlayamaz ki.Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Tercüman kapatıldı.” 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir