YALAN

Cumhuriyet Gazetesi’nin “Darbeci Sisi, Türkiye’ye Davet Edildi” Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi’nin “Darbeci Sisi, Türkiye’ye Davet Edildi” Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi’nin 23 Şubat 2016 tarihli Twitter’dan yayımladığı haberde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, İtalyan mevkidaşıyla birlikte yaptığı basın açıklamasında, askerî darbeyle Mısır cumhurbaşkanlığı makamına gelen Abdülfettah Es Sisi’yi Türkiye’ye davet ettiği iddia edildi.

Ancak hem toplantı görüntüleri hem de Hürriyet Gazetesi’nin haberi incelendiğinde, Dışişleri Bakanı’nın Mısır hakkında yalnızca, Roma'da yapılacak ‘çalışma grubu’ toplantısında -Es Sisi’yi zikretmeden- Mısır’ın da rol alması gerektiğini söylediği ortaya çıkmıştır.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İtalyan mevkidaşıyla birlikte yaptığı basın açıklamasında Mısır hakkında söyledikleri tam olarak şöyle:

“Libya’da varılan anlaşma önemli. Bunu küçümsemiyoruz, çok önemli bir adımdır. O yüzden tam destek verdik, İtalya’yla birlikte. Fakat her şey bitmiş değil. Her şeyden önce bugüne kadar sürece katılmayanları ikna etmemiz gerekiyor. Bunun için de bir çalışma grubu önerimiz oldu Roma’dayken ve Mısır’ın da bu çalışma grubu içinde yer alması gerektiğini de söyledik.”

Dolayısıyla Cumhuriyet Gazetesi’nin 'Darbeci Sisi’ Türkiye’ye davet edildi” iddiası, hem Es Sisi’nin adının zikredilmemesi hem de bahsi geçen konunun sadece Libya’daki bir konuyu kapsaması sebebiyle gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir