YALAN

Cumhuriyet Gazetesi’nin “Darbeci Sisi, Türkiye’ye Davet Edildi” Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi’nin “Darbeci Sisi, Türkiye’ye Davet Edildi” Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi’nin 23 Şubat 2016 tarihli Twitter’dan yayımladığı haberde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, İtalyan mevkidaşıyla birlikte yaptığı basın açıklamasında, askerî darbeyle Mısır cumhurbaşkanlığı makamına gelen Abdülfettah Es Sisi’yi Türkiye’ye davet ettiği iddia edildi.

Ancak hem toplantı görüntüleri hem de Hürriyet Gazetesi’nin haberi incelendiğinde, Dışişleri Bakanı’nın Mısır hakkında yalnızca, Roma'da yapılacak ‘çalışma grubu’ toplantısında -Es Sisi’yi zikretmeden- Mısır’ın da rol alması gerektiğini söylediği ortaya çıkmıştır.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İtalyan mevkidaşıyla birlikte yaptığı basın açıklamasında Mısır hakkında söyledikleri tam olarak şöyle:

“Libya’da varılan anlaşma önemli. Bunu küçümsemiyoruz, çok önemli bir adımdır. O yüzden tam destek verdik, İtalya’yla birlikte. Fakat her şey bitmiş değil. Her şeyden önce bugüne kadar sürece katılmayanları ikna etmemiz gerekiyor. Bunun için de bir çalışma grubu önerimiz oldu Roma’dayken ve Mısır’ın da bu çalışma grubu içinde yer alması gerektiğini de söyledik.”

Dolayısıyla Cumhuriyet Gazetesi’nin 'Darbeci Sisi’ Türkiye’ye davet edildi” iddiası, hem Es Sisi’nin adının zikredilmemesi hem de bahsi geçen konunun sadece Libya’daki bir konuyu kapsaması sebebiyle gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir