YALAN

Cumhuriyet'in "Polis Gazi Cemevi'ne Sığınan Yurttaşlara Silahlarla Saldırıyor" Yalanı

Cumhuriyet'in "Polis Gazi Cemevi'ne Sığınan Yurttaşlara Silahlarla Saldırıyor" Yalanı
Cumhuriyet Gazetesi 19 Şubat 2016 tarihinde bir haber yayınladı. Haberde, Doğu ve Güneydogu'daki sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için yürüyüş düzenleyen vatandaşlara polisin saldırdığı ve bunun üzerine Gazi Cemevi'ne sığınan vatandaşlara polisin gaz bombası ve gerçek mermilerle ateş ettiği iddia edildi.
 
Ancak, sosyal medyada bazı kullanıcıların paylaştığı görüntüler, Cumhuriyet'in iddiasının aksine herhangi bir sivil protesto olmadığını gösteriyordu. Görüntüde, sokaklara molotof atan, ellerindeki silahlarla Cemevi'nden polise ateş açan yüzü maskeli göstericiler seçiliyordu. Bir diğer görüntüde ise asayişi sağlamaya çalışan polis araçlarına yukarıdan molotof bombası atıldığı görülüyordu. 
 
Buna göre Cumhuriyet "Polis Cemevi'ne sığınan yurttaşlara saldırdı" haberiyle, göstericilerin sivil olduğunu, polisin de sivillere saldırdığını gerçek dışı bir uslupla haberleştirmiş ve yalan bir habere imza atmıştır.
 

Olay anına ait görüntüler

DHKP-C'lilerin Gazi Cem Evinden Polise Ateş Ettikleri Anlar

 

Polis Araçlarına Molotof Bombası Atıldığı Anlar

 

Gazi'de TOMA'ya Parça Tesirli Bomba Atıldığı Anlar

 

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir