YALAN

Birgün Gazetesi/Nurcan Gökdemir'in "Varlık Vergisi Hortlatılıyor" Yalanı

Birgün Gazetesi/Nurcan Gökdemir'in "Varlık Vergisi Hortlatılıyor" Yalanı

Birgün Gazetesi’nde, 10 Şubat 2016 tarihinde “Varlık Vergisi Hortlatılıyor” başlıklı bir haber yayınlandı. İlgili haberde, Vergi Usul Yasa Tasarısı’nın paralel işadamları, yandaş olmayan sermayedarlar ve Kürt işadamlarını hedeflediği ve hükümetin Varlık vergisi uygulamalarını yeniden uygulamaya koymaya hazırlandığı iddia edildi. İlgili haberde, bu çarpıcı iddiaları doğrulamak için kanun tasarısının “Yorum ve İspat” başlıklı 5.maddesini delil olarak öne sürülüyor. Bu madde ile idareye geniş bir yorum yetkisi verildiği, örneğin vergiye tabi olmayan işlemlerin denetim elemanlarının yorumuyla vergilendirilebileceği, Vergi Kanunlarında sağlanan teşvik, istisna ve muafiyetlerin uygulanmasının vergi müfettişinin  iradesine bırakıldığı ifade ediliyor.

Haberde ilgili Kanun Tasarısı, tarihimizde kötü şöhreti olan Varlık Vergisi ile ilişkilendirilmiştir. Tasarının idareye verdiği yorum yetkisinin artniyetli ve siyasi amaçlı olduğu iddia edilmiştir. Halbuki ilgili tasarının 5.maddesinin 2. ve 3.fıkralarında, Vergi kanunları hükümlerinin dolanılması, olması gereken vergi yükümlülüğünün dışında kalınması veya vergi yükümlülüğünün lehe etki doğuracak şekilde planlanması yöntemlerinin geçersizliği ilan edilerek vergiyi doğuran olayın ve olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyetinin esas olduğu ifade edilmiştir. Bu bilgiler ışığında aynı maddenin 1.fıkrasına baktığımızda, tasarıdaki haliyle idareye tanınan yorum yetkisinde amacın kanunun lafzı kadar ruhunun da korunmasına matuf olduğu ve vergi kaçırma uygulamalarının önüne geçmeyi hedeflediği görülmektedir. Ayrıca, ilgili fıkrada idareye bütünüyle keyfi bir yorum alanı bırakılmamakta; aksine kanunun lafzı, maksadı, hükümlerin kanunun yapısındaki yeri ve diğer maddelerle olan bağlantısı göz önünde tutularak uygulanabileceği belirtilmektedir.

Ancak haberde, tasarıda idareye tanınan yorum yetkisi manipüle edilerek ve abartılarak, hiç ilgisi olmamasına rağmen, Varlık Vergisi uygulamalarına benzetilmiştir. Bu kasıtlı ve manipülatif benzetme açıkça yalandır.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir