YALAN

Birgün Gazetesi/Nurcan Gökdemir'in "Varlık Vergisi Hortlatılıyor" Yalanı

Birgün Gazetesi/Nurcan Gökdemir'in "Varlık Vergisi Hortlatılıyor" Yalanı

Birgün Gazetesi’nde, 10 Şubat 2016 tarihinde “Varlık Vergisi Hortlatılıyor” başlıklı bir haber yayınlandı. İlgili haberde, Vergi Usul Yasa Tasarısı’nın paralel işadamları, yandaş olmayan sermayedarlar ve Kürt işadamlarını hedeflediği ve hükümetin Varlık vergisi uygulamalarını yeniden uygulamaya koymaya hazırlandığı iddia edildi. İlgili haberde, bu çarpıcı iddiaları doğrulamak için kanun tasarısının “Yorum ve İspat” başlıklı 5.maddesini delil olarak öne sürülüyor. Bu madde ile idareye geniş bir yorum yetkisi verildiği, örneğin vergiye tabi olmayan işlemlerin denetim elemanlarının yorumuyla vergilendirilebileceği, Vergi Kanunlarında sağlanan teşvik, istisna ve muafiyetlerin uygulanmasının vergi müfettişinin  iradesine bırakıldığı ifade ediliyor.

Haberde ilgili Kanun Tasarısı, tarihimizde kötü şöhreti olan Varlık Vergisi ile ilişkilendirilmiştir. Tasarının idareye verdiği yorum yetkisinin artniyetli ve siyasi amaçlı olduğu iddia edilmiştir. Halbuki ilgili tasarının 5.maddesinin 2. ve 3.fıkralarında, Vergi kanunları hükümlerinin dolanılması, olması gereken vergi yükümlülüğünün dışında kalınması veya vergi yükümlülüğünün lehe etki doğuracak şekilde planlanması yöntemlerinin geçersizliği ilan edilerek vergiyi doğuran olayın ve olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyetinin esas olduğu ifade edilmiştir. Bu bilgiler ışığında aynı maddenin 1.fıkrasına baktığımızda, tasarıdaki haliyle idareye tanınan yorum yetkisinde amacın kanunun lafzı kadar ruhunun da korunmasına matuf olduğu ve vergi kaçırma uygulamalarının önüne geçmeyi hedeflediği görülmektedir. Ayrıca, ilgili fıkrada idareye bütünüyle keyfi bir yorum alanı bırakılmamakta; aksine kanunun lafzı, maksadı, hükümlerin kanunun yapısındaki yeri ve diğer maddelerle olan bağlantısı göz önünde tutularak uygulanabileceği belirtilmektedir.

Ancak haberde, tasarıda idareye tanınan yorum yetkisi manipüle edilerek ve abartılarak, hiç ilgisi olmamasına rağmen, Varlık Vergisi uygulamalarına benzetilmiştir. Bu kasıtlı ve manipülatif benzetme açıkça yalandır.

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir