YALAN

Yılmaz Özdil'in "Sayın Gerizekalı Basınımız Hala Yazıyor. 'El Yapımı Zagros' Falan" Yanlışı

Yılmaz Özdil'in "Sayın Gerizekalı Basınımız Hala Yazıyor. 'El Yapımı Zagros' Falan" Yanlışı

Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil 2 Şubat 2016 tarihinde “Zagros” adını verdiği bir yazı yazdı. Özdil yazısında, PKK keskin nişancıları tarafından kullanılan, 12,7mm’lik (büyük çaplı uçaksavar mermisi) atan bir silahı konu ediniyor ve son birkaç ayın hendek savaşlarında verilen şehitlerden, bağlantılı olarak da bu silahın yıkıcı etkisinden söz ediyordu..

Zagros silahı, daha önce de medyada konu olmuş ve silahın Doçka adı verilen Rus uçaksavarı ile yine orjinal adı Dragunov olan ancak daha çok Kanas (KNS Keskin Nişancı Tüfeği) adıyla bilinen, 7,62 mm standart tüfek mermisi atan bir silahın parçaları kullanılarak PKK atölyelerinde imal edildiği yazılmıştı.

Özdil yazısında bunun tümüyle yanlış olduğunu “Zagros diye bi icat yoktur. Kanas-Doçka palavradır.El yapımı falan değildir.” diyerek, silahın ABD menşeili ve Merkezi Florida’da bulunan Serbu Firearms şirketi tarafından üretilen BFG-50A tüfeği olduğunu iddia ediyordu.

Özdil bununla da kalmıyor, PKK’nın sözkonusu silahı, özellikle Irak işgali sırasındaki kıyımlarıyla bilinen şaibeli Amerikan Blackwater Firmasının paralı askerleriyle Kobani’deki karşılaşmalarında edindiğini iddia ediyordu.

Öncelikle Kobani’de Blackwater’a ait paralı askerlerin görev yaptığına dair açıklamaların tümüyle spekulasyon olduğunu, bu konuya dair hiçbir kanıt bulunmadığını belirtmek gerekiyor.

Malum çatışmalar sırasında bölgede ABD ordusundan görevliler bulunsa da, bunların asli işlerinin çatışmalara birebir katılmak değil, IŞİD hedeflerini vuran ABD Hava Kuvvetlerine hedef tespiti ve koordinasyon konusunda yardımcı olmak olduğunu düşünmek için çok sebep var.


Tekrar Zagros silahına ve Özdil’in konuyla ilgili iddialarına dönersek, Serbu BFG-50A’nın Zagros’tan farklı olarak tek atışlık değil 10 mermi kapasiteli şarjörü bulunan ve yarı otomatik bir silah olduğunu belirtmek gerekiyor.
Yani BFG-50A, Zagros’un aksine doldurulmadan arka arkaya 10 atış yapabiliyor.

BFG-50A:

 


Buna karşılık yine Serbu firmasına ait bir başka model, BFG-50A’nın öncülü sayılabilecek BFG-50 ise tıpkı Zagros gibi her seferinde tek atış yapıp sonrasında yeniden doldurulmayı gereksinen bir silah.

BFG-50: 

 

Zagros ise BFG-50’ye oldukça benziyor. Ancak kabza, tetik, dipçik, namlu ucundaki “alev gizleyen”, silaha sol elle hekim olmaya yarayan elcik, çatal ayak ve özellikle de kaba işçiliğiyle ayırd edilen kurma kolu-sürgüde, belirgin farklılıklar göze çarpıyor.

Zagros:


Bir diğer fotografta ise ateşleme mekanizmasını kapatan bölmenin ilkel el işçiliği ve yine dipçiğin kaba yapısı açıkça görülüyor.

Zagros: 

Ancak iki silah arasındaki en büyük ve ilk bakışta konuya ilgisiz birinin bile görebileceği iki fark kurma kolu ve namlu ucundaki alev gizleyende.BFG-50’de endustriyel üretim olduğu açıkca farkedilen kol, Zagros’da bütün ilkelliğiyle belirginleşiyor.

BFG-50: 
Yine BFG-50’de yuvarlak yapıdaki alev gizleyen, Zagros’ta olasılıkla yapımı kolay olduğu için tercih edilen kutu formunda. 

Zagros: 
 Yılmaz Özdil yazısında BFG-50A olduğunu iddia ettiği Zagros’u tarif ederken; “Kundağın her iki tarafında, Doçka namlusundan farklı olarak, yedişer adet delik var, gaz tahliyesi ve soğutmaya yarıyor.” diyor.
Bunun, deliklerin namludan gelen sıcaklığı el kundağını ısıtmaması için dışarıya vermeye, yani soğutmaya yaradığı kısmı doğru ancak Özdil “gaz tahliyesi” konusunda yanılıyor.
Silahlar namlu dışında hiçbir yerden “gaz tahliyesi” yapmazlar zira bu güç kaybı anlamına gelir..


Özdil 12,7mm Doçka namlusu dönüşümüne bir yorum getirmese de Dragunov’un 7,62mm’lik mermi yatağının 12,7mm bir mermiyi fırlatmakta kullanılamayacağını söylemekte haklı ancak iddia edilen bu değil.
Olasılıkla Zagros’ta Dragunov’un sadece tetik, iğne ve aralarındaki bağlantı sistemi kullanılıyor, mermi yatağı ise 12,7mm’ye göre imal ediliyor.

Tüm bu bilgiler ışığında Yılmaz Özdil’in, el yapımı bir Zagros silahının mevcut olmadığı, Zagros diye bilinen silahın bir BFG-50A ya da (tür konusunda Özdil’in hata yaptığını varsayarak)
bir BFG-50 tüfeği olduğu iddiası çöküyor.


Yine de bu, PKK’nın elinde yukarıda adı geçen BFG-50A ya da BFG-50 türünden Batı Endüstrisi ürünü 50 BMG (bu silahların genel adları) silahlar olmadığı anlamına gelmiyor.

Örneğin aşağıdaki fotografta çeşitli silahlarla poz veren PKK’lıların önünde duran silahlardan gruba yakın olan el yapımı bir Zagros iken, onun yanında ve gruptan biraz daha uzakta duran BFG-50A benzeri bir 50 BMG olan Avusturya menşeili STEYR HS.50 tüfeği:

 

İnternet üzerinden 4.750 $ civarı bir fiyatla satılan bu ve benzeri silahlara ulaşmak sanıldığından çok daha kolay.

İlgilisine bir ek bilgi olarak bu tür silahların genel adı;
-Accuracy AMG (Anti Material Gun) olarak geçiyor ve tarihteki ilk kullanımlarında hafif zırhlılara karşı tasarlanıyorlar.
-Zaman içinde büyük kalibresi ve menzili ile bir sniper silahına dönüşen bu tüfeklerin PKK tarafından kullanımı ise TSK helikopterlerini hedefliyor. Yer belirlemenin zor olduğu yerlerden yapılan atışlar hafif zırhlı  ya da hiç zırha sahip olmadığı bölgelerinden isabet alan helikopterler için ciddi tehdit oluşturabiliyor.
-Üstteki fotografta, yine Doçka namlusundan ve farklı mekanizmaların eklenmesiyle imal edilmiş, ancak bu sefer 14 mm’lik cephane kullanan bir başka ve daha büyük bir uçaksavar tüfeği de görülebiliyor.

 

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir