YALAN

Evrensel Gazetesi/Elif Ekin Saltık'ın "Saray Sözcüğü Çocuk Oyununa Sansür Getirdi" Yalanı

Evrensel Gazetesi/Elif Ekin Saltık'ın "Saray Sözcüğü Çocuk Oyununa Sansür Getirdi" Yalanı

Evrensel Gazetesi’nde 2 Şubat 2016 tarihinde 2002 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni ile okullarda oynatılan, tiyatro oyuncusu ve oyun yazarı Serap Gültekin’in yazdığı ‘Benim Satranç Taşlarım’ isimli tiyatro oyunu hakkında bir haber yapıldı. Haberde bahsedilen çocuk oyununun, metinde geçen ‘saray’ kelimesi sebebiyle sansüre uğrayarak sahnelenme izninin iptal edildiği iddia edildi.

Ancak haberin içeriği incelendiğinde, ‘Benim Satranç Taşlarım’ isimli oyunun 10 yıldan daha fazla bir süredir Milli Eğitim Bakanlığı’nın izniyle okullarda sahnelendiği anlaşılmaktadır. Ayrıca oyunun yazarı Serap Gültekin’in ifadesi ile Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne oyunun sahnelenmesi için yapılan başvurunun kabul edilmemesine ilişkin yetkili makam tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığı da beyan edilmiştir. Bununla birlikte oyunun yazarı Gültekin, Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başvurusunu kabul etmemesi üzerine “Tekste geçen ‘En güçlü benim/ Bu topraklar benim/ Ben bir kralım/ Şah, vezir esirim/ Burası benim sarayım/ Her istediğimi yaparım.” dizeleri nedeniyle oyuna izin vermediklerini düşünüyorum.” açıklamasında bulunmuştur. Gültekin oyunun neden kabul edilmediğini sorduğunu, bunun üzerine adını açıklamadığı, evrakta çalıştığını iddia ettiği bir kişinin kendisine “Oyununuz komünist bulundu.” dediğini de ileri sürmüştür.

Buna göre Evrensel Gazetesi’nin 10 yıldan daha uzun bir süredir Milli Eğitim Bakanlığı’nın izniyle okullarda sahnelenen oyunun, Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yapılan başvurunun kabul edilmemesi üzerinden, oyun yazarı Gültekin’in kendi iddiasına dayanarak söz konusu oyunun ‘saray’ kelimesi yüzünden sansüre uğradığını ileri sürmesi doğru değildir.

 

 

Son Yalanlar

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı
YALAN

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı

13 Aralık, 2021
CHP'li Ömer Fethi Gürer geçtiğimiz günlerde meclisteki bir konuşmasında çeşitli iddialara yer verdi. CHP'li Gürer, Bakan Pakdemirli'nin Meclis’teki konuşması sırasında gösterdiği “seçilmiş ürünlerde maliyet ve satış fiyatları” tablosuna ilişkin, “Bakan, arpa üreten çiftçiye maliyetinin altında bir fiyat verdiğini itiraf etmiş oldu” ifadelerine yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "arpa fiyatlarına" ilişkin sözlerinin çarpıtılarak farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtıldığının görüldüğü açıkça ifade edildi. Arpa üretiminin kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 30,7, buğday üretiminin ise yüzde 13,9 azaldığı bilgisi verilen açıklamada, "Kuraklığın da etkisiyle birim alandan elde edilen verimin düşmesi kilogram başına düşen maliyeti artırmaktadır. Arpa üretiminin dekara maliyeti, buğdaya göre daha az olmaktadır ancak bu yıl kuraklık nedeniyle dekar başına arpa verimindeki düşüş, buğdaya göre daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu nedenle 1 kilogram arpanın maliyeti, 1 kilogram buğdaya göre daha yüksek oluşmuştur." ifadelerinde bulundu.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı

13 Aralık, 2021
"Muhammed kardeşimizin ailesinin bizden bugüne kadar herhangi bir yardım ve iş talebi olmamıştır."
 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir