YALAN

Evrensel Gazetesi/Elif Ekin Saltık'ın "Saray Sözcüğü Çocuk Oyununa Sansür Getirdi" Yalanı

Evrensel Gazetesi/Elif Ekin Saltık'ın "Saray Sözcüğü Çocuk Oyununa Sansür Getirdi" Yalanı

Evrensel Gazetesi’nde 2 Şubat 2016 tarihinde 2002 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni ile okullarda oynatılan, tiyatro oyuncusu ve oyun yazarı Serap Gültekin’in yazdığı ‘Benim Satranç Taşlarım’ isimli tiyatro oyunu hakkında bir haber yapıldı. Haberde bahsedilen çocuk oyununun, metinde geçen ‘saray’ kelimesi sebebiyle sansüre uğrayarak sahnelenme izninin iptal edildiği iddia edildi.

Ancak haberin içeriği incelendiğinde, ‘Benim Satranç Taşlarım’ isimli oyunun 10 yıldan daha fazla bir süredir Milli Eğitim Bakanlığı’nın izniyle okullarda sahnelendiği anlaşılmaktadır. Ayrıca oyunun yazarı Serap Gültekin’in ifadesi ile Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne oyunun sahnelenmesi için yapılan başvurunun kabul edilmemesine ilişkin yetkili makam tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığı da beyan edilmiştir. Bununla birlikte oyunun yazarı Gültekin, Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başvurusunu kabul etmemesi üzerine “Tekste geçen ‘En güçlü benim/ Bu topraklar benim/ Ben bir kralım/ Şah, vezir esirim/ Burası benim sarayım/ Her istediğimi yaparım.” dizeleri nedeniyle oyuna izin vermediklerini düşünüyorum.” açıklamasında bulunmuştur. Gültekin oyunun neden kabul edilmediğini sorduğunu, bunun üzerine adını açıklamadığı, evrakta çalıştığını iddia ettiği bir kişinin kendisine “Oyununuz komünist bulundu.” dediğini de ileri sürmüştür.

Buna göre Evrensel Gazetesi’nin 10 yıldan daha uzun bir süredir Milli Eğitim Bakanlığı’nın izniyle okullarda sahnelenen oyunun, Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yapılan başvurunun kabul edilmemesi üzerinden, oyun yazarı Gültekin’in kendi iddiasına dayanarak söz konusu oyunun ‘saray’ kelimesi yüzünden sansüre uğradığını ileri sürmesi doğru değildir.

 

 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir