YALAN

Evrensel Gazetesi/Elif Ekin Saltık'ın "Saray Sözcüğü Çocuk Oyununa Sansür Getirdi" Yalanı

Evrensel Gazetesi/Elif Ekin Saltık'ın "Saray Sözcüğü Çocuk Oyununa Sansür Getirdi" Yalanı

Evrensel Gazetesi’nde 2 Şubat 2016 tarihinde 2002 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni ile okullarda oynatılan, tiyatro oyuncusu ve oyun yazarı Serap Gültekin’in yazdığı ‘Benim Satranç Taşlarım’ isimli tiyatro oyunu hakkında bir haber yapıldı. Haberde bahsedilen çocuk oyununun, metinde geçen ‘saray’ kelimesi sebebiyle sansüre uğrayarak sahnelenme izninin iptal edildiği iddia edildi.

Ancak haberin içeriği incelendiğinde, ‘Benim Satranç Taşlarım’ isimli oyunun 10 yıldan daha fazla bir süredir Milli Eğitim Bakanlığı’nın izniyle okullarda sahnelendiği anlaşılmaktadır. Ayrıca oyunun yazarı Serap Gültekin’in ifadesi ile Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne oyunun sahnelenmesi için yapılan başvurunun kabul edilmemesine ilişkin yetkili makam tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığı da beyan edilmiştir. Bununla birlikte oyunun yazarı Gültekin, Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başvurusunu kabul etmemesi üzerine “Tekste geçen ‘En güçlü benim/ Bu topraklar benim/ Ben bir kralım/ Şah, vezir esirim/ Burası benim sarayım/ Her istediğimi yaparım.” dizeleri nedeniyle oyuna izin vermediklerini düşünüyorum.” açıklamasında bulunmuştur. Gültekin oyunun neden kabul edilmediğini sorduğunu, bunun üzerine adını açıklamadığı, evrakta çalıştığını iddia ettiği bir kişinin kendisine “Oyununuz komünist bulundu.” dediğini de ileri sürmüştür.

Buna göre Evrensel Gazetesi’nin 10 yıldan daha uzun bir süredir Milli Eğitim Bakanlığı’nın izniyle okullarda sahnelenen oyunun, Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yapılan başvurunun kabul edilmemesi üzerinden, oyun yazarı Gültekin’in kendi iddiasına dayanarak söz konusu oyunun ‘saray’ kelimesi yüzünden sansüre uğradığını ileri sürmesi doğru değildir.

 

 

Son Yalanlar

Türk SİHA'ları "Ezber bozuyor
YALAN

Türk SİHA'ları "Ezber bozuyor

1 Ekim, 2020
ransız haber ajansının analiz haberinde, Türk SİHA'ları için "Ezber bozuyor" ifadeleri kullanıldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir