YALAN

Evrensel Gazetesi'nin "3 Kişinin Yaşamını Yitirdiği, Çok Sayıda Kişinin De Yaralandığı Polis Saldırısı" Yalanı

Evrensel Gazetesi'nin "3 Kişinin Yaşamını Yitirdiği, Çok Sayıda Kişinin De Yaralandığı Polis Saldırısı" Yalanı

20 Ocak 2016 tarihinde Şırnak’ın Cizre İlçesinde sokağa çıkma yasağı sürerken, polisle çatıştığı sırada yaralanan PKK’lı teröristleri almaya giden grubun üzerine ateş açılmış ve grup içinde bulunan İMC kameramanı Refik Tekin ayağından yaralanmıştı. Grup içinde farklı kaynaklarda farklı sayıda belirtilen başka yaralıların da bulunduğu haberleştirilmişti. Olay sonrası Refik Tekin, bölgede önceki çatışmada ölen ve yaralanan başka PKK üyeleriyle hastaneye götürülmüş ve tedavisi sırasında bulunduğu hastane odasının kapısına polis konulmak suretiyle, PKK/KCK terör örgütü üyeliği iddiasıyla gözaltına alınmıştı.


Refik Tekin, tedavisinin bitimi sonrası bugün emniyete giderek verdiği ifadenin ardından serbest bırakıldı. Evrensel Gazetesi ise, konuyla ilgili haberi verirken “3 kişinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı polis saldırısının ardından tedavi için Mardin'e getirilen Tekin'e gözaltı uygulaması yapılmış” ifadelerini kullandı. Oysa olayda yaralılar olmakla birlikte, yine Evrensel Gazetesinin olay günü yaptığı haberde de görülebileceği gibi ölüm yaşanmamıştı. Evrensel Gazetesi’nin olayın gerçekleştiği 20 Ocak 2016 tarihli haberinde herhangi bir ölümden bahsetmezken, bugünki haberinde aynı olayda 3 kişinin öldüğünü belirtmesi gerçek dışıdır.

Son Yalanlar

Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.
Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı
YALAN

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı

3 Nisan, 2022
Gazileri bile yalana karıştırdılar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir